Miklos Feher: uzrok smrti i povijesti karijere talentiranog nogometaša

Miklos Feher je poznati mađarski profesionalni nogometaš koji je igrao na poziciji napadača u portugalskim klubovima kao što su Porto, Salgeirush, Braga i Benfica. 25. siječnja 2004. Miklos Feher umro je od srčanog udara tijekom utakmice između Vitoria de Guimaraes i njegovog tima Benfica. Ovaj presedan izazvao je širok javni odgovor. Uzrok smrti Miklasa Fehera proučavan je i raspravljao nekoliko mjeseci.

Kako se to uopće može dogoditi, jer apsolutno svi igrači podvrgavaju temeljitom liječničkom pregledu prije svake borbe. Očigledno, portugalski stručnjaci zanemarili su Fekhera, što je dovelo do kobnog rezultata ispred nogometne utakmice.

Razgovarajte sa svojim suigračima

Veći dio svoje nogometne karijere Miklós proveo je u Portugalu, predstavljajući četiri klubove koji su gore navedeni. U portugalskoj Premier ligi igrao je 80 utakmica i postao autor 27 golova. U razdoblju od 1998. do 2003. godine predstavio je mađarsku reprezentaciju na međunarodnim turnirima - održao je 25 utakmica i postigao 27 golova.

Životopis, nogometna karijera

Miklos Feher rođen je 20. srpnja 1979. u gradu Tatabanyu (Mađarska). Feher je započeo karijeru u omladinskoj ekipi mađarskog kluba "Gyor". Ovdje je bio profesionalni debi 1995., kasnije je igrao za klub do 1998. godine. Govoreći na mađarskom prvenstvu, Miklos je bio jedan od najtalentiranijih i obećavajućih igrača. Ima mnogo pomoćnika i ciljeva na njegov račun.

Izvrsna statistika napadača privukla je veliku pozornost iz raznih europskih klubova. Prvi su bili izviđači kluba "Porto", koji je Feheru ponudio profesionalni ugovor.

Miklós Feher mađarski napadač

U razdoblju od 1998. do 2002. bio je Portoov igrač, ali je većinu toga vremena proveo u iznajmljivanju od Salgeirusha i Bragea. Ukupno, za "plavo-bijeli" igrao 13 utakmica i zabio dva gola postigao. U sklopu "Salgueru" održao se 14 utakmica i izdala 5 golova (sezona 1999/2000), a sljedeće godine osvojila je portugalsko prvenstvo, govoreći za "Braga" - 26 utakmica i 14 golova.

Stručnjaci ističu da je sezona 2000/2001 najbolja u karijeri mađarskog napadača. U razdoblju od 2002. do 2004. imao je dobru karijeru kao član Benfica, gdje je osvojio 7 puta u 29 kola.

Međunarodna karijera nogometaša

10. listopada 1998. Miklos Feher debitirao je za reprezentaciju Mađarske u kvalifikacijskom krugu Euro 2000 protiv nacionalne reprezentacije Azerbajdžana. Fener je ušao u polje u šestoj minuti, zamijenivši ozlijeđeni poljubac Ferenc Horvath. Utakmica je završila Mađarskom bezuvjetnom pobjedom, Feher je osvojio četvrti četvrti gol (4-0 pobjeda).

Na broj 9

11. listopada 2000. Miklos je osvojio hat-trick u utakmici protiv litavske reprezentacije (pobjeda 6-1). U generalu, napadač je igrao 25 ​​utakmica (7 golova) na međunarodnoj razini.

Nogometni uspjesi

Kao igrač u Portou, Feher je postao vlasnik dva trofeja - Portugalski Kup 1998/99 i Portugalski Super Kup 1998. 1998. Kao dio Benfica, Miklos Feher postao je posthumni pobjednik portugalskog kupca 2004. godine.

Smrt Miklasa Fehera na nogometnom igralištu

25 siječanj 2004 Feher stigao s tim u Guimaraes igrati utakmicu u 19. kolu portugalskog Premier lige protiv kluba „Vitoria de Guimaraes." U 59. minuti Miklos Feher pojavio se na terenu kao zamjena za Joao Pereira. Posljednjih pola sata igranja Mikloshl Feher pokazao je nogomet visoke klase, izvodeći oštre napade protivnika. U 90. minuti susreta, Feher je pružio pomoć Fernando Aguiaru, a Benfica je konačno otvorio bodovanje u utakmici. Sljedeća minuta u utakmici obilježena je upozorenjem mađarskog napadača - Feher je dobio žuti karton za poraz protivnika. Nakon što je sudac pred njim predstavio "žutu kartu", Miklos se nasmiješio i uspravio kosu rukom. Nakon nekoliko metara do središta nogometnog igrališta, mađarski napadač naglo se zaustavio i nagnuo se u sljedećem trenutku, rukama u vlastitom krilu. Nakon što je stajao oko dvije sekunde, Feher je pao na travnjak terena. Nakon nekoliko sekundi, suigrači, arbitri i medicinsko osoblje nagnuti se nad njim. Za nekoliko minuta, srce još kucalo nogometaš, ali kada je scena potrči „crveni” Tomo Šokota, Miklos više ne diše.

Miklos Feher s timom

Uzrok smrti

Miklós Faecher je odmah prebačen iz terena na nosilima do automobila patrolne pomoći (reanimobl). 18 minuta nakon pada, nogometaš je odveden u medicinsku kliniku Nossa Senora da Oliveira Guimaraes. Tijekom sportaš je ponovio pokušaje da se oživi srce. Sve to trajalo je sat vremena.

Kada sestre bore za život mađarske sportaša, iza vrata bolnice okupio igrače, „Benfica” i „Vitoria de Guimarães”, kao i njihovo upravljanje. Smrt Miklasa Fehera došla je u 23:10 lokalno vrijeme - 90 minuta nakon kliničke smrti.

Nakon pažljivog proučavanja medicinske povijesti Fehera, postalo je poznato da je uništen nasljednim srčanim bolestima, nazvanim hipertrofična kardiomiopatija (autosomno dominantna bolest ventrikularne stijenke). Jednostavnim riječima, uzrok smrti Miklasa Fehera objašnjava činjenica da je jedan od ventrikula Feherova srca bio vrlo velik. U ovom slučaju, zabranjeno je sudjelovanje u profesionalnim sportovima.

U 23:40 lokalno vrijeme, direktor klinike najavio je uzrok smrti Miklasa Fehera. Kao što je postalo poznato kasnije, liječnici su znali da igrač ne može spasiti, ali su nastavili da se bore za njegov život, jer oni ne vjeruju da išta može biti kobno.