Daria Ustinova: plivanje kao test za snagu

Olimpijske igre u Riou postale su zloglasne zbog dopingskih skandala i nedopuštenosti mnogih ruskih sportaša. Ruski plivač Julija Yefimova prvi je diskvalificiran, a potom je oslobođen optužbi, ali je, na putu u bazen, doživio teške psihološke pritiske protivnika i tribina. U sličnoj situaciji, mlada nada plivačke momčadi Daria Ustinova pokazala se, Rio za koji je također postao bojno polje za pravo da ide na početak. Međutim, u sedamnaest godina dobro se nosila s teškim okolnostima i pokazala pristojan rezultat, uzimajući četvrto mjesto.

Početak

Buduća sportska zvijezda rođena je u malom gradu Kamensk-Urals, koji je u regiji Sverdlovsk. Plivanje u biografiji Darije Ustinove pojavilo se uglavnom zbog nepredviđenih okolnosti. Kao dijete, patila je od bolova u leđima, a liječnici su joj savjetovali roditelje dati kćer na putovanje kako bi poboljšala svoje zdravlje. Srećom, fizički podaci Dure, koji su bili najviši u razredu, omogućili su nam računanje dobrih rezultata. Napredak djevojke bio je očit, ubrzo je postala najjača u svojoj dobnoj kategoriji.

Daria Ustinova plivanje

Prvi ozbiljan turnir za nju bio je Europski festival mladih koji se održava u Turskoj 2011. godine. Unatoč tome što se nekoliko godina starija od nje natjecala s rivala, Daria Ustinova, čiji je put postao poziv, napustio je sunčanu Tursku s trojicom nagrada. Čak i tada su joj se formirale njezine preferirane discipline, posebno je dobro plivala na leđima, gdje je dala najbolje rezultate.

Proboj u eliti

Idol mladog plivača bio je slavni Anastasia Zueva. U dobi od četrnaest godina, član tima regije Sverdlovsk na plivanju Daria Ustinova dobio je priliku da se susreće s autoritativnim sportašem na susjednim stazama. Natjecanje predstavnika dviju generacija održano je u okviru prvenstva Rusije 2012. godine, gdje je pobjedu osvojila iskusnija Zueva. Međutim, Daria je radio kao luđak u treningu, lako premlaćivši sve zapise o mladima i obećao da će postati ozbiljan prvak.

Iste je godine u srpnju održano peto svjetsko prvenstvo "Djeca Azije". Već ozbiljna sportašica Daria Ustinova, plivanje za koju je postala prava struka, s ogromnim ispred svih svojih konkurenata. Od tih natjecanja napustila je čitav niz zlatnih medalja.

Biografija plivanja Daria Ustinova

Osvojio je pobjede na udaljenosti od 100 i 200 m na leđima, kao i u utrkama utrka 4h100 freestyle i 4h100 u kombiniranoj utrci releja.

Osvaja odrasla osoba

U dobi od petnaest godina, Daria Ustinova, plivanje u Rusiji bez koje je bilo teško zamisliti, počelo je pobijediti na turnirima za odrasle. Ona je postala prvak zemlje na udaljenosti od 200 m na leđima. U nacionalnoj reprezentaciji regije Sverdlovskica postala je i vice-prvak zemlje u kompleksnoj utrci releja.

Nakon što je osvojio nekoliko važnih pobjeda u Kupu Rusije, Daria Ustinova osvojila je kartu za Svjetsko prvenstvo u Barceloni. Zbog traume Anastasia Zueva, koja je bila primjer za nju, timski mentori stavljaju Dasha u kombiniranu utrku releja. Debi je postao zaglušujući: petnaestogodišnja djevojčica uspjela je postati vrhovnik svijeta u sastavu njenog tima.

Daria Ustinova plivanje Rio

Godinu dana kasnije, osvojila je pojedinačnu nagradu, osvojivši na Europskom prvenstvu u Berlinu na svojoj omiljenoj udaljenosti - 200 m na leđima.

Istodobno, nada nacionalnog sporta došla je do vrlo ravnodušnog stajališta prema sebi u svom rodnom gradu. U Kamensk-Uralsky, gdje je živjela, Daria Ustinova nije imala pristup bazenu i bila je prisiljena kupiti sezonske karte na zajedničkoj osnovi, vježbajući se uz običan amaterski kupanje. Mogućnosti ozbiljne obuke pojavile su se samo na treninzima u Jekaterinburgu, Moskvi ili u inozemstvu.

Teško kupanje Daria Ustinove na Olimpijadi

Jedan od najsjajnijih događaja Igara u Riou bio je priča o diskvalifikaciji plivača Julie Efimove i njezine naknadne rehabilitacije. Istu je sudbinu došlo i Darya Ustinova, ali je ostala u sjeni poznate djevojke u timu. Već u kampu za obuku u Riou, Daria je saznala da joj nije dopušteno da se natječu zbog sumnje na doping.

Daria Ustinova plivačka olimpijada

Roditelji maloljetne djevojke podnijeli su tužbu u arbitražnom sudu i postigli pravdu.

Međutim, ova priča nije bila uzaludna. Ustinova je moralno iscrpljena svim tim gnjavažom, a osim toga, praktički nije imala vremena za pripremu. Ipak, izvodila je s dostojanstvom, a na njezinim dvjestotinjak metara okorjelim leđima postala četvrta, zaustavivši korak od medalje. A rezultat brončane medalje bio je cijeli drugi lošiji od Daryinog osobnog zapisa.

U svakom slučaju, Ustinova se dobro poklapa s okolnostima i pokazao se dobro na prvoj Olimpijadi.