Svi znaju da je najpopularniji sport na planetu nogomet. Prikuplja milijune navijača na stadionima i televizijskim ekranima i čini empatiju za omiljene ekipe. Posebna se pozornost posvećuje nogometu tijekom velikih turnira. Svjetsko prvenstvo (često se zove FIFA Svjetsko prvenstvo ili mundialem) je najveće međunarodno natjecanje u ovom sportu. Za pravo da dobije coveted trofej, zemlje s svih kontinenata na planeti se bore.

Na turniru sudjeluju 32 države, koje su odabrane u roku od tri godine. Pune se održava svake četiri godine. Njemačka nogometna reprezentacija je trenutačni prvak. Prethodno prvenstvo održano je u Brazilu. Sljedeće će se održati 2018. godine u Rusiji.

Dakle, nakon analize glavnih značajki Svjetskog kupa, idemo izravno na glavnu temu članka, naime, razmotrit ćemo tko i kada je osvojio ovaj ozbiljan trofej.

Urugvaj

Gotovo svi svjetski prvaci u nogometu postali su pobjednici više puta. Godine 1930. dogodio se prvi u povijesti svjetionika. U to vrijeme, najjača nogometna zemlja bila je Urugvaj i smatrala se čistim favoritom. Tim je prvo mjesto u skupini, premlaćivši Rumunjsku i Peruu. U finalu se trebala sastati s Argentinom. Svi svjetski nogometni prvaci sanjaju o održavanju sličnih događaja u svojim zemljama i bore se za nagrade s još većom žarom. Domaće prvenstvo za momčad bilo je uspješno. Sa rezultatom 4: 2, Urugvaj je pobijedio protivnika i dobio trofej.

svi svjetski prvaci

Svi svjetski nogometni prvaci zele obraniti svoj naslov na svakom potencijalu, ali Urugvajci to nisu mogli. Sljedeći Svjetski kup, koji su uspjeli pobijediti, održan je 1950. u Brazilu. U završnoj fazi turnira (usput, jednom u povijesti), četiri su se natjecateljice natjecale: Urugvaj, Brazil, Švedska i Španjolska. Brazil, koji je bio omiljeni, izgubio je od Urugvaja i dao im prvo mjesto.

Italija

Svi svjetski prvaci u nogometu mogu zavidjeti broj naslova talijanske reprezentacije. Bila je u mogućnosti pobijediti zubalo četiri puta. Mjesto turnira 1934. godine izabralo je Italija. Nakon što su na putu pobijedili SAD, Španjolsku, Austriju i Čehoslovačku, zemlja domaćin uspjela je osvojiti svoj prvi trofej.

Njemačka reprezentacija u Njemačkoj

Italija je svjetski prvak u nogometu 1938. Puna je održana u Francuskoj. Najzanimljivija utakmica bila je dvoboj između domaćina i Talijana u četvrtfinalu, gdje je potonji osvojio rezultat od 3: 1. U finalu, Italija je porazila Mađarsku i zauzeo drugi uzastopni svjetski naslov.

Sljedeća pobjeda u turnirskom timu morala je čekati četrdeset dvije godine. Godine 1982. mjesto je bilo Španjolska, koja se pripremala za održavanje sedamnaest stadija, koja je u to vrijeme bila rekordna. Međutim, puna kuća nije krenula na konačnu utakmicu, već na početnu utakmicu, u kojoj su sudjelovali Argentina i Belgija. Italija je uspjela doći do finala, gdje je bila jača od Njemačke.

Godine 2006. tim je uspio postati četverostruki svjetski prvak. U Njemačkoj se održala svjetionik, koji se s tim teškim zadatkom nosi s razlikama. U konačnici, Francuska je izgubila Italiju zbog kazni, čime je izgubila titulu.

Njemačka (Njemačka)

Njemačka, poput Italije, uspjela je osvojiti trofej četiri puta. Tim je uvijek pokazivao dobar nogomet, ali stvarno je bio uspješan 1952., Koji je održan u Švicarskoj. Najveća pozornost gledatelja privukla je konačnu utakmicu turnira, u kojoj su Nijemci porazili Mađara sa rezultatom od 3: 2.

svjetski prvak Španjolske u nogometu

Drugi njemački kup čekao je dvadeset godina. 1974. godine, čast domaćin nogometa u Svjetskom kupu pala je u Zapadnu Njemačku. U završnoj utakmici Nijemci su pobijedili Nizozemca 2: 1.

Sljedeća tri prvenstva u Njemačkoj su dobro održavala, uzimajući dvostruko drugo mjesto. Godine 1990. Italija je preuzela prvenstvo (drugi put). Većina gledatelja došla je u četvrtfinale, gdje su Nijemci ponovno uspjeli poraziti nizozemce. U finala je Njemačka uspjela pobijediti Argentinu s minimalnim rezultatom.

Posljednji Svjetski kup, održan u Brazilu 2014. godine, njemačka nogometna reprezentacija uspjela je po četvrti put pobijediti. Ovo je tojalo postalo jedno od najspektakularnijih u povijesti. Zemlja domaćin nije uspjela doći do konačne. Njemačka je zaustavila, pobijedivši rezultat od 7: 1. Posljednji dvoboj održan je protiv Argentine. U goroj borbi, postižući samo jedan gol, Nijemci su uspjeli odnijeti četvrti trofej svjetskih prvaka.

Brazil

Brazil - svjetski prvak u nogometu, koji je mogao osvojiti titulu više od svih ostalih zemalja, točnije pet puta. Svjetsko prvenstvo 1958. godine, održano u Švedskoj, donijelo je nacionalni tim svoj prvi trofej. Najpopularnija utakmica bila je utakmica Brazil-SSSR, u kojoj su prvi uspjeli osvojiti. U finalu su Brazilci pobijedili Šveđane s rezultatom od 5: 2.

svjetski prvak Italije

Drugi naslov morao je pričekati neko vrijeme. Već sljedeći Svjetski kup, održan u Čileu, donio je Brazil novi trofej. Nacionalna reprezentacija uspjela je doći do finala i pobijediti je iz Čehoslovačke, istodobno pobijedivši hosticu mundialya.

Treći trofej Brazil je osvojio 1970. na Svjetskom kupu u Meksiku. U finalu je uspjela pobijediti Italiju sa rezultatom od 4: 1 i dobiti zlatnu božicu za trajno skladištenje.

Nadopunjavanje trezora trofeja reprezentacije bilo je moguće tek nakon 24 godine. Ovo Svjetsko prvenstvo održano je u SAD-u, gdje je potrebna popularizacija nogometa. Tim u finalu ponovno se sastao s Italijom i pobijedio u svom kaznenom udaru.

Njegov peti naslov prvaka Brazila je 2002. godine bio na Mundialu u Japanu i Južnoj Koreji. U finalu, Brazilci su suočeni s Nijemcima, ali su izgubili s rezultatom od 0: 2.

Argentina

Najjači tim u Južnoj Americi uspio je osvojiti svoj prvi svjetski naslov 1978. godine. Argentina je postala zemlja domaćin ove mundialye. Za veliki događaj, čak su i nekoliko novih arena izgrađene, a tim je na kraju pobijedio Nizozemsku i osvojio prestižni trofej.

svjetski prvak u nogometu u Brazilu

Drugi naslov morao je pričekati neko vrijeme. Naslov najjačeg tima na planetu Argentini bio je već 1986. na Svjetskom kupu u Meksiku. U finalu Argentina je uspjela pobijediti FRG.

Engleska

Predak nogometa samo jednom u povijesti bio je u mogućnosti osvojiti Svjetsko prvenstvo. Godine 1966. Engleska je prebrodila i pobijedila FRG u finalu. U budućnosti tim više nije mogao postići takve rezultate.

Francuska

Godine 1998., ažurirani Svjetski kup bio je domaćin Francuske. Od tog trenutka 32 turnira sudjelovalo je na turniru. Konačno, momčad pobijedila je Brazil, osvojivši svoj prvi trofej.

Španija

Mnogi ljudi znaju ovaj tim. Unatoč svojoj sjajanoj utakmici, Španjolska je svjetski prvak u nogometu, koji je jednom mogao preuzeti ovaj trofej. To se dogodilo u Južnoj Africi, gdje su u finalu Španjolci pobijedili nizozemce s minimalnim rezultatom.