Interkontinentalni kup na nogometu

U suvremenom nogometu postoji veliki broj različitih trofeja, za koje se timovi natječu na različitim razinama. U klubskom nogometu najprestižniji turnir je Ligu prvaka, a nacionalne se momčadi najviše natječu na Svjetskom prvenstvu. Međutim, ova dva turnira nisu ograničena na nogomet, postoji mnogo više raznolikih trofeja koje tim može dobiti. I u ovom slučaju ćemo govoriti o Interkontinentalnom kupu. Naučit ćete koliko je dugo održano, kakva je njezina bit i tko ga češće osvaja. Osim toga, saznat ćete što je Interkontinentalni kup u nogometu na plaži i koliko su velike razlike.

Što je to?

interkontinentalna čaša

Interkontinentalni kup - turnir koji se održava od 1960. do 2004. između dvaju klubova. Jedan od njih bio je pobjednik Europske lige prvaka, koji je gore spomenut, a drugi je pobjednik Libertadores kupa. Kup Libertadores je analogni Lige prvaka u Južnoj Americi, u kojem se određuje koja je od klubova najjača na teritoriju ovog kontinenta. Tako je Interkontinentalni kup mali turnir koji se sastoji od jedne utakmice, au okviru ovog turnira odlučuje koji je nogomet u određenoj godini jači, južnoamerički ili europski.

Povijest turnira

Interkontinentalna kupa nogometa na plaži

Interkontinentalni kup održan je od 1960. godine, ali treba napomenuti da se u prvih dvadesetak godina sastojalo od dvije utakmice, ali od 1980. godine format turnira je promijenjen, a timovi su počeli držati ne dvije, ali samo jedan meč. Prvi prvak 1960. bio je Madrid "Real", koji je pobijedio urugvajski "Penarol" sa ukupnim rezultatom od 5: 1. Već iduće godine, nesavršenost sustava postala je vidljiva. U prvom susretu u "Penyar" osvojio je portugalski "Benfica", ali je u drugoj utakmici osvojio urugvajski klub. Kao rezultat toga, morao sam igrati treću, odlučnu utakmicu u kojoj su Urugvajci iskoristili pobjedu. Međutim, tri utakmice na turniru, koji je daleko od najprestižnijih - to je također, tako da format nije prošao tako dugo. Prvi klub koji je 1980. osvojio trofej u novom formatu bio je urugvajski nacionalni, koji je pobijedio englesku Nottingham Forest.

Posljednji vlasnik Interkontinentalnog kupa bio je portugalski klub "Porto", koji je 2004. godine po kaznama pobijedio kolumbijski klub "Once Caldas". Najcjenjeniji klubovi na ovom turniru su tri južnoamerička i dva europska predstavnika. Riječ je o argentinskom klubu Boca Juniors, urugvajskim timovima Penarol i Nacionalu, kao i talijanskom Milanu i španjolskom Realu. Sve ove momčadi za povijest turnira tri puta osvojile su šalicu.

Kraj šalice

interkontinentalna šalica na nogometu

Već 2000. godine postalo je jasno da je Interkontinentalni kup na nogometu izgubio popularnost i kretao se ka padu. Tada je prvi put održan Klub Svjetskog kupa, koji je uključivao predstavnike ne samo dviju najjačih kontinentalnih konfederacija. Kao rezultat toga, ovaj turnir je stekao popularnost, a Interkontinentalni kup prestao postojati. Međutim, kao što je gore spomenuto, ovaj turnir se održava ne samo u klasičnom nogometu. Ima takav turnir i nogomet na plaži. Postoji međukontinentalna šalica - to je malo drugačija konkurencija, a vrijedno je razgovarati odvojeno.

Trofej u nogometu na plaži

interkontinentalna šalica nogometa na plaži

Što čini ovaj turnir drugačije kada se radi o nogometu na plaži? Interkontinentalna čaša u ovom slučaju je sasvim drugačija. Prvo, to se ne provodi između klubova, već između nacionalnih timova. Drugo, to nije tako beznačajno. Naprotiv, smatra se drugom najprestižnijim nakon Svjetskog kupa. To su značajke nogometa na plaži. Interkontinentalni kup je relativno mladi turnir, održava se tek 2011. godine. Tako je igrao samo pet puta.

Tko je najjači na ovom turniru koji je poznat po nogometu na plaži? Interkontinentalnu kupu je prvi put pobijedila brazilska reprezentacija, pobijedivši iransku reprezentaciju. Na drugom turniru u finalu suočeni su timovi Rusije i Tahiti, a Rusi su pobijedili. Pokazali su da su oni jedan od najboljih nacija koji igraju nogomet na plaži. Interkontinentalnu pehar ponovno je osvojio Brazil, a potom i Iran. Oba puta u završnoj ekipi igrali su protiv Rusa koji nisu mogli ponoviti postignuće 2012. godine. Međutim, Rusija stvarno zna igrati nogomet na plaži - Interkontinentalni kup u sljedeće dvije godine osvojio je ovaj tim. I oba puta Brazilska reprezentacija bila je porazena. Kao što možete vidjeti, Interkontinentalni kup u nogometu na plaži je vrlo različit od onoga što se održava u velikom nogometu.