Euro-1996: rezultati i činjenice

Još 1996. godine Europsko nogometno prvenstvo. Mjesto održavanja bila je Engleska. Euro-1996. Pamtili su mnogi navijači nogometa. Turnir je donio nova pravila i pokazao svjetske debitance velikih natjecanja: Hrvatska, Češka, Turska, Bugarska, Švicarska i Rusija. U Euro-1996, Ujedinjenom Kraljevstvu se posljednji put pokazalo što je najbolje, dostižući polufinale. Na istom prvenstvu pojavio se vladavina "Zlatnog cilja" i broj zemalja sudionica udvostručio (do 16).

euro 1996

Kvalificirani turnir

Kvalificirani turnir nije bio zapamćen nikakvim senzacijama. Iznenađena je samo Švedska, koja je bila brončana medalja posljednjeg Europskog prvenstva, bez konačnog nastupa. Iznad njega se podigla Turska i Švicarska.

Europsko nogometno prvenstvo 1996

Zbog širenja broja zemalja koje bi mogle sudjelovati na turniru, više momčadi imale su priliku napustiti grupu. U Euro-1996 nakon sloma Sovjetskog Saveza i Čehoslovačke otišao je u Rusiju i Češku Republiku.

Skupina A

Grupa je uključivala Englesku, Nizozemsku, Škotsku i Švicarsku.

Tvrdoglava borba započela je ovdje s prvim Euro-1996 utakmice. U prvom krugu, Švicarska pobijedila je Englesku, a Nizozemska nije mogla pobijediti Škotsku. Druga utakmica stavlja sve na svoje mjesto: favoriti pobijediti protivnika s rezultatom 2: 0.

finale eura 1996

U trećem krugu, Engleska se suočila s Nizozemskom i postigla četiri gola. Na paralelnom sastanku, Škotska je osvojila Švicarsku 1-0. Nizozemska u ovoj situaciji nije napustila grupu, ali Škotska nije mogla odgoditi napad i propustio loptu. U raspucali su se Engleska i Nizozemska.

Grupa B

Grupa je uključivala Francusku, Španjolsku, Rumunjsku i Bugarsku.

Unatoč očiglednim favoritima, rješenje je bilo odlučeno u zadnjoj minuti treće faze. U Euro-1996, u nogometu u skupini B, Francuska i Bugarska imale su 4 poena do posljednje polovice, Španjolska - 2, samo je Rumunjska ostala 0.

U posljednjoj utakmici, Španjolska-Rumunjska je bila prva pobijedila, što je uspjelo samo šest minuta prije kraja utakmice. Francuska nije bez teškoća uspjela pobijediti Bugarsku.

Grupa C

Grupa je uključivala Njemačku, Češku republiku, Italiju i Rusiju.

Mnogi analitičari tvrde da je sastav ruske nacionalne reprezentacije bio najjači u cijeloj postovovjetskoj povijesti. Starost igrača bila je optimalna, gotovo svi su nastupili na vodećim europskim prvenstvima. Međutim, ruski tim nije imao sreće u Euro-1996. Rezultati su razočarali mnoge obožavatelje, ali moramo se sjetiti da je skupina imala buduće prvake i srebrne medalje. Neprijatelj je bio jaka Italija.

Grupa je osvojila Njemačka, ne propuštajući niti jednu kuglu. Drugi najjači tim bio je Češka, koja je uspjela nadvladati Talijane. Rusija je završila skupinu na četvrtom mjestu.

Grupa D

Grupa je uključivala Portugal, Hrvatsku, Dansku i Tursku.

U ovoj skupini mnogi su bili zainteresirani za Dansku. Sadašnji vlasnik šalice se istaknuo s jakim timom, koji je bio čak i bolji od prije četiri godine. U prvoj fazi, nisu uspjeli pobijediti Portugal, crtanje crtanja. Hrvati su pobijedili Danove 3: 0. Pobjeda protiv Turske nije dopustila da napuste skupinu. U raspadanju su otišli u Portugal i Hrvatsku. Posljednje mjesto u skupini su bili Turci.

četvrt-finale

Četvrtfinale nisu dale publiku puno ciljeva. Neke igre su završile bezigravanjem. Samo je jedna momčad uspjela postići dva gola.

koji je osvojio euro 1996

Par je englesko-španjolska bila najzanimljivija. Obje ekipe stvorile su more trenutaka, ali nisu mogli postići u redovitom vremenu. Sve je odlučeno u nizu kaznenih izbora, gdje su engleski bili nepogrešivi. U nacionalnoj momčadi Španjolske pogrešno je Fernando Hierro, a jedan pogodio je vratara reprezentacije, hostesa se uspjela odbaciti. Rezultat: 4: 2 na kazne.

U četvrtfinalu Hrvatske otišla je u strašnu Njemačku. Hrvati su snažno započeli utakmicu, ali su prekršili njemački igrač u vlastitom kaznenom prostoru, nakon čega je kazna nepogrešivo ostvarena. U 51 minute Hrvatska je igrao jednu loptu, ali je za nekoliko minuta uklonjena s polja Shtimats. Gotovo odmah, Njemačka je iskoristila prednost i zakoračila naprijed. Rezultat: 2: 1 u korist Nijemaca.

Češka se morala natjecati s velikim napadom Portugala. Obrana češkog naroda razlikuje se od racija Luis Figo i Rui Coshty. Na 53. minuti, veznjak Karel Poborski donio je Češku republiku. Portugal nije mogao izjednačiti, čak i unatoč uklanjanju Latale u 83 minute.

Posebnu pažnju privukla je utakmica Francuska-Nizozemska. U ovom su paru bili izvrsni timovi koji su mogli sjajiti. Međutim, utakmica je bila dosadna. U redovitom vremenu, publika nije vidjela ciljeve. U jedanaesterca nije mogao Clarence Seedorf. Rezultat: 5: 4 na kazne, u polufinalu Francuske.

polufinale

Njemačka-engleska par nije mogla odlučiti tko će ići dalje u redovito vrijeme. U prvoj polovici, timovi su postigli jedan gol. U kaznenom udaru, njemački vratar Andreas Kepke odbio je udarac i doveo reprezentaciju u finale. Rezultat: 6: 5 na kazne.

Utakmica Češka Republika-Francuska bila je najdosadnija na prvenstvu. Glavno vrijeme ciljeva nije donijelo. Sve je odlučeno u jedanaestercu, gdje su prvih deset udaraca bili nepogrešivi, a zatim je češki vratar odbio kaznu. Rezultat: 6: 5 na kazne.

Euro-1996 finale

Konačno Europsko prvenstvo obećalo je uzbudljivo. Tko je osvojio Euro-1996? Ovo pitanje se može čuti od mladih navijača. Do kraja turnira, Njemačka je došla do ozbiljnih gubitaka. Mnogi su ključni igrači ozlijeđeni. Aplikacija za igru ​​uključivala je samo 16 igrača, a pet rezervi su bila dva vratara.

Česi su radili bolje. Igrači nisu imali diskvalifikacije i ozljede. Unatoč nesretnoj situaciji, Njemačka je uspjela izaći i pobijediti. U drugoj polovici Češke su napredovale. U 69. minuti na terenu došlo je rezerva naprijed Njemačke Oliver Bierhoff. Za šest minuta izjednačio je rezultat, a uvečer je postigao "Zlatnu loptu".

rezultati u eurima 1996

Euro-1996 u nogometu doveo je Njemačku jedini trofej dugi niz godina. Zemlja je bila suočena sa sustavnom krizom, a obožavatelji su dugo trebali čekati nove pobjede.