FC Mohammedan (Calcutta, Indija)

Nogomet je jedan od najpoznatijih i najčešćih sportova našeg vremena. Ipak, nekoliko nogometnih navijača voli, primjerice, prvenstvo Indije. Svatko prati vodeća prvenstva u zemljama poput Španjolske, Njemačke, Engleske i Italije - i, naravno, iza velikih turnira, poput Lige prvaka i Europske lige.

Međutim, ako pobliže pogledate sustav indijskog prvenstva, možete vidjeti mnoge nevjerojatne i nezaboravne stvari. Jedan od njih je prvenstvo takvog grada kao Calcutta. Indija ima standardni sustav prvenstva, ali odvojeno od njega u ovom gradu održava svoj vlastiti turnir. I to je jedan od najstarijih na svijetu. Zato morate svakako saznati što se događa u nogometnom svijetu grada kao što je Calcutta.

Indija je svijetu dala klub "Mohammedan" - moderni nogometni navijači jedva su čuli za to, ali je i jedan od starih klubova koji je nekad bio jedan od najjačih u Indiji i još uvijek je jedan od najcjenjenijih.

Najpoznatiji klub

calcutta india

Klub nogometnog kluba Mohammedan (Calcutta, Indija) jedan je od najpoznatijih i popularnih u cijeloj zemlji, a poznat je i mnogim navijačima nogometa na svijetu. Povijest ovog kluba počinje u udaljenom 1891. godini, najstariji je u toj zemlji, a ovaj je tim po prvi puta u povijesti osvojio legendarno prvenstvo u Kalkuti, o čemu ćemo detaljnije govoriti u nastavku. Što se tiče samog kluba, postao je modni trendsetter za nogomet u zemlji i imao je ozbiljan utjecaj na njegov daljnji razvoj u Indiji. Međutim, nažalost, do sada je prošla slava ostala, au nogometnom planu FC Mohamedana (Calcutta, Indija) daleko je od najboljih uvjeta.

napredak

Indijsko prvenstvo u Kalkuti

Kakve li uspjehe ove nevjerojatno duge povijesti ovaj klub postigao? S obzirom na činjenicu da je tijekom povijesti sporta u zemlji postojao niz regionalnih i nacionalnih šalica, gotovo svaki od njih, "Mohammedan" osvojio barem jednom. Međutim, ako govorimo o najprestižnijem trofeju zemlje, koju pobjeda na indijskom prvenstvu na nogometu, onda nije podnio momčad. Štoviše, "Mohammedan" nije mogao ni pobijediti u Drugoj ligi - najveće postignuće bio je ulazak u prvu ligu s drugog mjesta.

Ali ako obratite pažnju na gore navedeno prvenstvo u Calcutti, onda je ova momčad imala ozbiljan uspjeh. Nažalost, rekord za broj trofeja osvojio, "Mohammedan" nije mogao postati, ali to je bio ovaj klub koji je osvojio ovaj turnir po prvi put u povijesti 1934. Od tada je osvojio jedanaest pobjeda, od kojih posljednji datira 1981. godine.

Devet puta je momčad zaustavila korak ispred pobjede, a posljednji put je 2016. godine, to jest, u posljednjem neriješenom turniru - pobjedu je osvojio najgori protivnik "Mohammedana", "East Bengala". Upravo točno "East Bengal" i rekorder za pobjede na prvenstvu Calcute - dobio je trofej 38 puta. Istovremeno, klub igra u Višoj ligu Indije, gdje je prošle godine zauzeo treće mjesto. Naravno, najprestižniji turnir je prvenstvo Indije - Calcutta-League, već povijesni prijateljski turnir.

Najnoviji rezultati "Mohammedana"

india calcutta league

Ako govorimo o tome kako je ovaj klub djelovao u posljednjem desetljeću, onda možemo sigurno reći da se cijela Indija ne boji toga. Kalkutska liga je čak i posljednji put dugo bila naklonjena igračima. U 2009, klub je letio iz top divizije, četiri godine igrao u drugoj diviziji. Istodobno u 2013. godini, "Mohammedan" je zauzeo treće mjesto, zaustavivši korak od ulaska u Prvu ligu, a 2014. osvojio je drugo mjesto i upadalo u najprestižnije nacionalno prvenstvo.

Međutim, on nije dugo trajao - u prvoj sezoni momčad je zauzela 13. mjesto i vratila se u drugu ligu. Preostale dvije godine klub tamo i održao, a ne imati priliku da se opetovano vraćaju na najvišu razinu. Kao što već znate, najvažniji turnir za sport kao što je nogomet, prvenstvo Indije. Kalkuta liga nije toliko važno u turniru sportskog plana, ali još uvijek treba reći odvojeno. Općenito vrijedi govoriti o vrlo indijskom sustavu nogometa detaljnije.

Indijska Super liga

nogometno prvenstvo india calcutta

Ovaj turnir je najmlađi i najviše odgovara duhu modernog nogometa, budući da je u potpunosti komercijalan. Osnovan je 2013. godine, kada je aukcija prodala prava osam momčadi koje su trebale sudjelovati na ovom turniru, američkim i drugim poslovnim ljudima. Neposredno nakon kupnje timova, počeli su dolaziti snažni igrači, koji su bili prethodno važni likovi u europskom nogometu. S obzirom na malu veličinu turnira, na standardnom prvenstvu igra se samo 14 kola. Nakon toga odigrava se faza play-offa u kojoj je određen pobjednik. Dosad su do sada igrali samo dva prvenstva - 2014. Atletico Club iz Calcute pobijedio, a 2015. Chennaiin.

Nacionalna nogometna liga

indijska prvenstva

Međutim, indijska Super League nije vodeći turnir u zemlji - kritizira se zbog svoje prekršaje i nije usmjeren na razvoj indijskog nogometa, već privlačenje financijskih sredstava. Glavni turnir je I-League, odnosno prvenstvo Indije. Bio je to turnir koji je postao vodeći u zemlji gdje se nogomet prije toga razvio isključivo na amaterskoj razini. Tu je turnir od 1996. godine, no tada se zvao Nacionalna nogometna liga, a iako je osnovala lokalna nogometna federacija, ipak je ostala poluprofesionalna.

Već je 1997. dodana druga podjela, au ovom je obliku turnir trajao gotovo deset godina. Godine 2006. dodana je treća podjela, ali čak su se pojavile i misli o globalnoj reformaciji, a 2007. godine prestala je postojati i Nacionalna nogometna liga koja će dati priliku za prvi profesionalni nogometni turnir.

Prvenstvo Indije

nogometni Indija prvenstvo kalkulatori poredak

Prvi pobjednik je bio klub "Dempo", koji je na kraju osvojio tri trofeja i bio je rekorder, jer su klubovi "Churchill Brothers", "Bengaluru" i "Mohun Bagan" osvojili do sada dvaput. Format turnira ne ostaje stabilan za jednu godinu - stalno mijenja bilo koji element, od najmanjih detalja do broja momčadi u prvenstvu. Trenutačno, 11 ekipa igraju bez svake pobjede. Najbolji timovi se nalaze u Azijskom kupu, a neki imaju priliku kvalificirati se za Azijska Liga prvaka, ali do sada je nekoliko klubova podudara s formatom turnira.

Druga liga

Što se tiče druge lige, ovo je turnir u kojem se ispadaju najslabiji timovi indijskog prvenstva - i odakle najjači klubovi druge lige dolaze na prvenstvo Indije. Ovo je mjesto gdje stoji gore spomenuti "Mohammedan".

Prvenstvo Calcute

Međutim, najznačajniji turnir na kojem se Indija može pohvaliti je prvenstvo u Calcutti. Tablica turnira u njemu izgleda više nego zanimljiva, jer prisustvuje više od stotinu klubova iz takvog indijskog grada kao Calcutta. To je jedan od najstarijih nogometnih turnira, jer se održava od 1989.

Kako Indija igra nogomet? Prvenstvo Calcutta, čiji je turnirski stol podijeljen na prilično zbunjeni način, izvrstan je primjer. U aktualnom prvenstvu ima šest divizija, od kojih je prvi i posljednji podijeljen u dvije pododjeljke. U svakoj od njih igra 10 ili više momčadi, koje prvo poluvrijeme sezone prvo provode u zajedničkom stolu, što na kraju prekida u dvije polovice. Prva polovica provodi drugi dio sezone u borbi za prvenstvo, a drugi - pokušava ne letjeti u nižu podjelu. Zanimljiva je činjenica da su u top diviziji od 1982. godine osvojili samo dva kluba - "East Bengal" i "Mohun Bagan".