Fourcade Martin: biografija francuskog biatlonista

Četverokut Martin je jedan od najboljih francuskih biatleta. Prvak Olimpijskih igara 2014. Marten je mlađi brat ne manje talentiranog biatila Simona Fourcadea.

Rana karijera

U početku, roditelji su dvoje braće dali na hokej, ali, budući da je bila daleko od kuće, nisu uvijek uspjeli odvesti djecu tamo. Stoga su Simon i Marten prebačeni u odjeljak skijaško trčanje. S vremenom su se braća umorila od pravog trčanja i "bacili puške iza leđa".

Marten Fourcade (slika ispod) vrlo uspješno je došao u sport. Početak njegove aktivnosti podudara se s završetkom karijere Raphaela Poireta - legendarnog biatleteta, koji je odlučio napustiti skije i sudjelovati u treniranju. U mnogim svojim intervjuima, Martin je izjavio da je Poiret njegov idol.

Tijekom prve dvije godine, Fourcade se nije istaknuo kao ništa posebno. Uvijek je uspio ući u zonu točaka, ali nije bilo pobjeda i medalja. Nije ni čudo što kažu da biatlon se smatra "odraslom" sportom. Dostignuća Norveškog Bjoerndalena na posljednjoj Olimpijadi samo to potvrđuju.

focade otvorenih ognjišta

Sezona 2009-2010

Četverokut Martin postao je poznat u 2010, kada je osvojio srebro u masovnom startu na Olimpijadi. Nakon toga osvojio je tri puta na Svjetskim prvenstvima. Jednom u Kontiolahti i dvaput u Oslu. To mu je omogućilo da preuzme ukupno peto mjesto. Brat mu je postao sedmi.

Sezona 2010-2011

Za Fourcade to je bila uspješna sezona. Počeo je s tri hitova u prvih 5 u Ostersundu. Tada je zauzeo drugo mjesto u Ruhpoldingu u sve tri utrke. I osvajanje masovnog startanja u Fort Kentu i Antholz mu je omogućio da dođe na Svjetsko prvenstvo kao jasno omiljeno.

Zahvaljujući brzini i točnosti Martina, francuski tim je zauzeo 3. mjesto u mješovitom releju. Četvrtokad je dobio srebrna medalja u sprintu i zlato u potrazi (unatoč tri nedostatke). Na kraju sezone biatelj je dobio ukupno 3. mjesto u Svjetskom kupu.

slike martin foskad

Sezona 2011-2012

Prije početka sezone, Fourcade Martin postavio je jasan cilj - zauzeti prvo ili drugo mjesto u tablici za bodovanje. Taj je zadatak odmah počeo primjenjivati, u prvoj fazi, pobijedivši utrku potrage i individualne utrke. Čak i prije kraja sezone postalo je jasno da će sportaš zauzeti 1. mjesto u ukupnom poretku Svjetskog kupa. Osim toga, Marten je primio mali kristalni globus u potrazi i u sprintu.

Sezona 2012-2013

Otvorena je pobjedom Francuza u švedskom Ostersundu (pojedinačna utrka). U sprintu nije bilo tako uspješno - samo 10. mjesto. No, tada je Fourcade uspio pobijediti u utrci. Naredne faze nisu bile vrlo uspješne: francuski nije zauzeo prva mjesta. Razlog tome bio je ozljeda ramena koju je primio u Oberhofu.

biatlon martin fjukad

Odsutnost Svendsena na pred-olimpijskom tjednu u Sočima dopustila je da će Marten osvojiti dvije utrke od dvije održane. U individualnom natjecanju za 20 kilometara Fourcade propustili samo jednom, eliminirao je 60 sekundi prazninu od vođe - Binbacher. Kao rezultat toga, prednost Martina na kraju je bilo 7 sekundi. U sprint natjecanju za 10 kilometara Francuz nije propustio i samopouzdano je zauzeo prvo mjesto, zaobilazeći srebrnu medalju Evgenia Ustyugova za 40 sekundi.

Posljednja faza Svjetskog kupa, održana u Khanty-Mansiysk, bila je trijumf za Francuza. Fourcade je osvojio utrku sprinta, ne dopuštajući jednoj propustiti. U pasyuteu nije mogao postići takav uspjeh. Martin je propustio svaki red, čineći 5 pogrešaka.

Usprkos brojnim zaprekama, na kraju 2013 Fourcade i dalje je pretekao njegov glavni suparnik Svendsen na 421 bodova, pobijedivši rekord za birani broj za sezonu bodova. Također biatlonac osvojio kristalni globus u svim vrstama utrka.

biografija Martina fuskada

Olimpijada 2014

8. veljače Martin Fourcade, čija je fotografija priložena članku, sudjelovala je u utrci sprinta. Nažalost, na uzici je propustio. Kao rezultat toga, sportaš je morao biti zadovoljni 5. mjestom.

10. veljače sudjelovao je u utrci za potragu, gdje nije bio jednak. Biatlonist je propustio samo jednom. Osim toga, tehnologija grebena Martena Fourcade bila je besprijekorna. Nije ni čudo što je bio prvi.

Martin je 13. veljače sudjelovao u pojedinačnoj utrci u kompleksu Laure. Opet, sportaš - jedan propusti i drugi zlato. Drugo mjesto uzeli su njemački Erich Lesser, a treći ruski Evgeni Garanichev.

Svi ljubitelji biatlova čekali su snažnu borbu između Svendsen i Fourcade. I održan je 18. veljače na masovnom početku. Dvoboj je bio vrlo uzbudljiv. Kako bi odredili pobjednika, suci su morali pregledati završnu fotografiju. Ovo je postala 4. pobjeda Svensena na Olimpijskim igrama.

Relay utrka 4 × 7,5 km završila je olimpijski biatlon. Martin Fourcade, iako je trčao na zadnjoj pozornici, ali nije mogao pomoći francuskom timu. Kao rezultat toga, ona nije stigla na pijedestal.