Michael Johnson: biografija i postignuća velikog sportaša

Ako je ovaj sportaš izabrao trenere u tehnici trčanja, ne bi prolazio ni jedan izbor. Iako je brzina kretanja, bio je mnogo brži od svojih vršnjaka, a ne samo. Njegovo svjetsko dostignuće od 200 metara pobijedilo je samo Usain Bolt (Jamajka) 2008. na Olimpijskim igrama u Pekingu. A njegov 400 metara zlatni medvjed održan je do 2016. godine, dok u športašu iz Južnoafričke Republike u Rio de Janeiru Vaide van Nierkerk nije poboljšao ovo postignuće za 15 stotinki sekunde.

Pa o kome to zapravo govorimo? Sve je poznato Michael Johnson, sportaš iz Amerike. Stil njegova trčanja i dalje iznenađuje analitičare (torzo u bijegu je okrenut leđima i koraci nisu jako dugi), mnogi još uvijek ne razumiju kako bi ovaj stil mogao voditi, a da ne spominjemo uspostavu svjetskih dostignuća. Ipak, činjenica i dalje ostaje činjenica, unatoč ponavljanim uzvraćanjima tehnike sportaša.

Michael Jonson

Činjenice iz biografije

Michael Johnson rođen je 13. rujna 1967. u gradu Dallas (Texas, SAD). Bio je najmlađi od petero djece u obitelji. Otac mu je bio jednostavan vozač kamiona, a majka je bila učiteljica u lokalnoj školi. Kao dijete, Michael Johnson nosio je velike naočale s crnim okvirom, pohađao dodatne tečajeve za darovitu djecu i sanjao o tome da postane arhitekt. Bio je zadiren "botaničarom" i ponižen zbog izbjegavanja timskih sportova. No, u trkaćim disciplinama za kratke i srednje udaljenosti nije bio jednak, ne samo među vršnjacima, već i među starijima.

Prvi koraci u velikim sportovima

Nakon što je sljedeći osvojio dvjestotinjak metara u okršajnim natjecanjima, Michael je uhvatio oko legendarnog trenera Clyda Harta koji je cijenio njegovu inteligenciju, karakter i marljivost. Tako je započeo ozbiljnu obuku i obuku na višoj školi u Bayloru. Godine 1986, Michael Johnson na utrci od 200 metara postavio je nacionalni rekord u srednjoj školi od 20,41 sekundi. To mu je dalo pravo da govori na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine, ali zbog ozljede morala sam propustiti ovaj grandiozni događaj.

michael jonson trkač

Sportska postignuća

Godine 1990. Michael Johnson diplomirao je na Sveučilištu Baylor i osvojio 200 metara (20,54 sekundi) na Goodwill Games u Seattleu (SAD). Sljedeće godine osvojio je na prvom Svjetskom atletskom prvenstvu sve na istoj udaljenosti - 200 metara (20,01 sekundi) u Tokiju (Japan). I ovdje je došla druga Olimpijada u karijeri Michaela - 1992, Barcelona (Španjolska). Ali čak i ovdje su bili incidenti. Nakon što je dobio trovanje hranom, Michael Johnson nije mogao dovršiti natjecanje u njegovoj kruni tada 200 metara. No, nakon što je imao vremena za oporavak i dobivanje snage, Michael je još uvijek uzeo olimpijsko zlato u releji 4x400 metara.

Godine 1993., nakon pobjede na udaljenosti od 400 metara, na državnom prvenstvu u Eugeneu Michaelu je otišao na sljedeća svjetska prvenstva u Stuttgartu (Njemačka). Tamo je ponovno dobio zlato na 400 metara (43,65 sekundi) i u releji četiri do četiri stotine metara. Michael Johnson s timom postavio je svjetski rekord - 2 minute 54.29 sekundi. A sportaš na njegovu pobjedničkom krugu u ovoj reli utrci pokazao je najbolji rezultat u povijesti vožnje jednog kruga na stadionu - 42,94 sekundi! Nitko u povijesti nije uspio u tome. Godine 1994. osvojio je sve startove na 400 metara. Čak je postavio svoj osobni rekord za 100 metara - 10,09 sekundi. Nakon pobjede na Igrama dobre volje u Sankt Peterburgu za 200 metara, a u releji 4x400 metara Jesse Owens (dva puta u svojoj karijeri).

Sezona 1995. bila je puna uspjeha. Pobjeda sve medalje na 200, 400, 4x400 metara na nacionalnim prvenstvima u Sacramentu, Michael Johnson, ponavljajući istu stvar kao i na Svjetskom prvenstvu u Göteborgu (Švedska), obratila svjetskih rekorda na tim udaljenostima. Na dvuhsotmetrovke stopa Michael je imao dovoljno, potrča za 19.79 sekundi (svjetski rekord - 19.72 sekundi - u vrijeme kada je osnovan talijanski Pietro Mennea u Mexico Cityju 1979. godine). Prije zapisa za 400 metara, bilo je i malo - samo 1 desetina sekunde. Michael Johnson, sprinter s neobičnom tehnikom, njih kandidirati za 43.39 sekundi (svjetski rekord na toj udaljenosti je na zemljaka iz SAD-a, Butch Reynolds - 43.29 sekundi). I ovdje su legendarne Olimpijske igre 1996. kod kuće - u Atlanti, SAD.

michael jonson atletičar

IAAF je podnio zahtjev Olimpijskom odboru kako bi, pod Michaelom Johnsonom, napravili utrke kako bi vratio snagu između 200 i 400 metara. Organizatori su se složili s ovim uvjetima, a ne bez ikakve sumnje. Michael Johnson, međunarodni trkač, osvojio je obje ove udaljenosti i postavio svjetski rekord na dvjestotinjak metara (drugi put u godini) - 19,32 sekundi. I 1999. godine u Sevilli (Španjolska) na Svjetskom prvenstvu, Michael je konačno nadmašio i rekord od 400 metara - 43,18 sekundi. Na toj udaljenosti Michael je osvojio više od 50 pobjeda za redom! Također u Sydneyu 2000, uzeo je dva zlata - 400 i 4x400 metara, i završio svoj sportski megakaryeru.