Vladimir Khinchegashvili, slobodno hrvanje: sudjelovanje na Olimpijskim igrama

Jedan od najpopularnijih georgijskih sportaša danas je Vladimir Khinchegashvili. Freestyle hrvanje

donio mu je poštovanje i priznanje u hrvnoj zajednici. Na Olimpijskim igrama 2012. godine gruzijski atletičar osvojio je srebrnu medalju, govoreći u kategoriji do 55 kilograma. I već na sljedećim Igrama sam uspio pobijediti.

Biografija sportaša

Vladimir Khinchegashvili hrvanje slobodnog stila

Godine 1991. rođen je Vladimir Khinchegashvili. Freestyle hrvanje postalo je njegova strast kao dijete. Počeo je prakticirati ovaj sport u svom rodnom gradu Gori. Trenutno je član mjesnog sportskog kluba "Dynamo". Bio je odgojen u malom naselju gotovo stotinjak kilometara od glavnog grada Tbilisija. Na samom istoku Gruzije.

Strast i ljubav prema ovom sportu usadio je u njegov otac, koji se također bavio hrvanjem slobodnog stila. I na dovoljno visokoj razini. Osobito postaje pobjednik prvenstva mladih u svijetu i Europi.

Vladimir još uvijek u djetinjstvu odlučio slijediti svoje korake. Stoga, dugo patiti od izbora sportske sekcije nije trebalo. Među njegovim prvim trenerima bili su otac Arkadij i Nugzar Shireli.

Prvi uspjesi na domaćem terenu nisu dugo trebali čekati, a uskoro su ih pratili pobjeda na međunarodnoj razini. Godine 2011. osvojio je srebrnu medalju na Europskom prvenstvu Vladimir Khinchegšvili. Slobodno stres mu je osvojio nagradu u njemačkom gradu Dortmundu. Tijekom cijelog turnira, gruzijski sportaš je bio jači od protivnika. Mogao bi zaustaviti samo Rus Jamal Otarsultanov u odlučujućem meču.

U obitelji Vladimir je bio najstarije dijete, također ima sestru s kojom stalno održava odnose.

Olimpijada u Londonu

Olimpijske igre 2016 hrvanje slobodnog stila Vladimira Khinchegashvilija

U 2012, hrvač Vladimir Khinchegashvili prvi put otišao na Olimpijske igre. Gruzijski atletičar stigao je na turnir u Londonu. Gruzija je na Olimpijadi predstavila vrlo učinkovit tim u borbi, koji je na kraju osvojio 6 medalja. Istina, ni jedno zlato među njima nije bilo. Vladimir Khinchegashvili nije bio izuzetak. Freestyle hrvanje na Igrama predstavljeno je u 7 kategorija težine. Khinchegashvili se izvodila u najlakšoj kategoriji, među sportašima koji nisu niži od 55 kilograma.

Na turniru je izabran kroz europsku kvalifikaciju, zajedno s Turkom Ahmetom Pekerom. U Londonu su Gruzijci prvo prevladavali nad egipatskom Ibrahimom Farahom, a zatim preko bugarskog Radoslava Velikova i indijskog Amit Kumara. U polufinalnoj utakmici protivio ga je istaknuti japanski hrvač Sinichi Yumoto, kojeg je Khinchegashvili pobijedio.

U borbi za zlatnu medalju, gruzijski je dobio uz ruski Jamal Otarsultanov, koji je tada već osvojio tri europska prvenstva. Dvoboj je završio u korist Rusa. Njegov prvi Olimpijska medalja osvojio je Vladimira Khinchegashvilija. Borba mu je donijela slavu diljem zemlje.

U općem poretku na Olimpijadi prvi su Rusi osvojili 11 medalja, od kojih su 4 zlatne medalje. Gruzija je postala deveta s tri srebrna i tri brončane nagrade.

Prijelaz na drugu kategoriju težine

Khinchegashvili Vladimir hrvanje

Godine 2013. Khinchegashvili je počeo izvoditi novu težinsku kategoriju za sebe - do 60 kilograma. Europsko prvenstvo ove sezone održalo se u svojoj domovini - u Tbilisiju.

Valja napomenuti da je u kategoriji do 55 kilograma pobjednik bio njegov timski suprug Georgy Edisherashvili. Heroj našeg članka došao je do polufinala, gdje se sastao s ruskim Opanom Sat, trostruko europskim prvakom. Gruzijski je izgubio i bio je zadovoljan brončana medalja.

Prvak Europe

U 2014. godini Vladimir Khinchegashvili je počeo nastupati u novoj klasi težine. Pravila federacije hrvanja izmijenjena su, a sportaš je bio među suparnicima ne više od 57 kilograma.

Europsko prvenstvo u skladu s novim pravilima održalo se u Vantaa, Finska. Općenito, gruzijski tim je taj turnir ocijenio neuspješnim. Samo dva člana nacionalne reprezentacije popeli su se na postolje. Konstantin Khabalashvili bio je treći u kategoriji do 65 kilograma, ali po prvi put u karijeri Khinchegashvili postao je pobjednik Europskog prvenstva.

U odlučnoj bitci, bio je jači od hrvača iz Monaka Gennady Tulbya, rodom iz Moldove.

Srebro u Tashkentu

Vladimir Khinchegashvili Ossetian

Vladimir Khinchegashvili trebao je potvrditi svoju klasu na svjetskim prvenstvima. Osetski (Vladimir ima osetski korijeni) došao je sudjelovati na turniru među najjačim borcima planeta u Taskentu, glavnom gradu Uzbekistana.

Turnir je postao trijumf ruskog tima, koji je pobijedio, osvajajući 15 medalja od kojih su 6 zlatne medalje. U kutiji za novac gruzijske reprezentacije samo je jedna nagrada. Hinchegashvili ju je osvojio.

U kategoriji težine do 57 kilograma izgubio je u finalu samo predstavniku Demokratske narodne republike Koreje Yang Gen Ily, brončanu medalju Olimpijskih igara u Londonu.

Triumph u Las Vegasu

Olimpijada Vladimira KhinchegšvilaNova stranica u svojoj karijeri, Khinchegashvili, otvorena je 2015. godine, kada je otišao na Svjetsko prvenstvo u američkom Las Vegasu. Na turniru je stigao na rang jedan od favorita prvenstva, s kojim se svaki protivnik morao razmotriti.

Ovaj put turnir je igrao 24 kompleta nagrada. I postojalo je strogo ograničenje - u svakoj kategoriji težine iz jedne zemlje samo bi jedan sudionik mogao biti zastupljen.

U općoj klasifikaciji, borba je rasla između Rusa i Amerikanaca, koji su na kraju osvojili 4 zlatne medalje. Međutim, ruska reprezentacija dobila je više nagrada (14 protiv 7), tako da je ona dobila prvo mjesto za momčad. Prema broju nagrada, ukazali su i Ukrajinci - imaju 9 medalja. Sveukupno, predstavnici 29 država porasli su na postolje.

Gruzijci su osvojili samo jedno zlato. Doveden je u riznicu svog tima od strane Vladimira Khinchegšvila. Nastupao je u kategoriji do 57 kilograma. U polufinalnoj borbi u teškoj borbi, uspio je poraziti Mongolski Erdenebatan Bekhbayar.

Gold Hinchegashvili igrao se s iranskim Hasanom Rahimiem. Gruzijski hrvač osvojio je svjetsko prvenstvo po prvi put.

Superiornost u Rigi

Vladimir Khinchegashvili final

Uoči redovnika Ljetne Olimpijske igre, najvažnije u 2016. godini bilo je Europsko prvenstvo u hrvanju. Održana je u glavnom gradu Latvije - Rigi. Ekipa Gruzije pokazala je sjajan rezultat. U timskom događaju u slobodnom stilu hrvanja na bodovima, Georgiji su na prvom mjestu, nakon što su zaobišli i ruske sportaše.

Samo u poziciji medalja, Georgia je zauzeo drugo mjesto. Na Europskom prvenstvu imaju 9 medalja, od kojih 3 zlata, 2 srebra i 4 bronce. Ruska ekipa osvojila je 12 nagrada od kojih su 7 zlata, jedna srebrna i četiri bronce.

U kategoriji težine do 61 kg Govorio je Vladimir Khinchegšvili. Konačni mu je bio težak, suprotstavio ga je bjeloruski Georgi Kaliev. Nakon uvjerene pobjede u polufinalu nad rumunjskom Ivanom Guideom, gruzijski se susretao s ozbiljnim otporom u odlučujućem meču. Bilo je moguće pobijediti samo odlukom sudaca.

Tako je u prljavi banka bio druga zlatna medalja na svjetskom prvenstvu.

Olimpijada u Riou

U kolovozu 2016. Khinchegashvili je otišao na drugu Olimpijadu u svojoj biografiji. U borbi je odigrano 18 kompleta nagrada, za koje je u bitku ušlo gotovo 350 sportaša iz cijelog planeta.

Izvrsna prilika za potvrdu superiornosti u kategoriji težine postala je ove Olimpijske igre - 2016. godine. Freestyle hrvanje, Vladimir Khinchegashvili za mnoge su već sinonimni koncepti. Nakon neuspjeha prije 4 godine, gruzijski sportaš namjeravao se osvetiti.

Unatoč činjenici da je prije turnira bio je nazvan favorit №1 svaka borba je temeljito priprema. Najvjerojatnije su njegovi protivnici bili da se azerbejdžanski bajram Aliyev, dvostruki svjetski prvak, iranski Hassan Rahimi Mongolija Erdenebatyna Behbayara i sjevernokorejski Yang Kyong-Il. Svi oni vladimer khinchegashvili sastali u različitim fazama karijere - i pobijedio, i izgubio.

Također, bilo je nemoguće popraviti tamne konje prvaka. Ruski Victor Lebedev, dvobojni svjetski prvak, kubanski Jovlis Bonnet i aktualni europski prvak Vladimir Dubov.

Put do pobjede

hrvač Vladimir Khinchegashvili

Put do finala nije bio lagan, ali Vladimir Hinchegashvili je pobijedio. Olimpijade su još jednom dokazale da ovdje nema prolaznih borbi.

U polufinalu je gruzijski borac preuzeo Alijajeva. Ali u konačnici se suprotstavio sportaš, kojeg nitko nije ozbiljno shvatio prije početka turnira. Ray Ray Higuchi.

Khinchegashvili osvojio je bodove. Sada se nalazi u rang olimpijskog prvaka, priprema se za sljedeći početak.