Gogi Koguashvili: Veliki gospodar greko-rimskog hrvanja

Gogi Murmanovich Koguashvili danas je glavni trener ruskog nacionalnog greko-rimskog hrvača. U jednom trenutku bio je jedan od najboljih hrvača na svijetu u kategorijama od 90 i 97 kg, pet puta postao prvak planeta, redovito je osvojio kontinentalno prvenstvo. Ima značajno postignuće - sudjelovanje na četiri Olimpijske igre, od kojih je postao brončani medalist.

Fan of the Kutaisi "Torpedo"

Gogi Koguashvili, čija biografija će biti ispričana u našem članku, rođena je u Gruziji, u okrugu Tskhaltub 1969. U trećem razredu sam preuzeo greko-rimski hrvanje, a on je radio nesebično, dobrovoljno je napravio joge i lepršao na vodoravnim šipkama nakon završetka treninga.

Uskoro je Gogi Koguashvili počeo živjeti u Kutaisi, gdje je već počeo privlačiti pozornost trenera gruzijskih timova mladih. Ovdje se, usput rečeno, osvojio s nogometom, stalno je posjetio utakmice Kutaisi "Torpeda", koji je tada igrao u višoj ligi savezničkih prvenstva. Postupno je počeo biti među najboljim mladim hrvačima SSSR-a, počeli sudjelovati na međunarodnim juniorskim turnirima.

gogi koguashvili

Prva pobjeda došla mu je 1987. godine, kada je sportaš osvojio europsko prvenstvo mladih grčko-rimskih hrvača. Gogi Koguashvili se nedugo prije toga preselio u Moskvu, gdje se brzo počeo razvijati i razvio u snažan borac pod vodstvom trenera Jemala Nikolaevića Kostave.

Na prijelazu stoljeća

1989. godine hrvač iz Kutaisi osvojio je Svjetsko prvenstvo mladih, nakon čega je bio jedan od najbližih kandidata za reprezentaciju SSSR-a. Redovito je odnijela medalje na domaćim turnirima, postao dobitnik nagrade SSSR-a, ali glavni tim je bio nazvan tek 1991. godine kako bi sudjelovao u Svjetskom kupu.

Ovdje je uspješno nastupao, osvojio turnir i stekao pravo predstavljanja zemlje na Olimpijskim igrama u Barceloni.Gogi Murmanovich Koguashvili

SSSR je 1992. naredio dug život, a na glavnom turniru četvrte godine sudjelovala je ujedinjena ekipa republika CIS-a. Međutim, to se ni na koji način nije osjećao u timu boraca koji su i dalje bili ujedinjeni timovi i nisu se međusobno udružili s Rusima i Gruzijancima.

Gogi Koguashvili, je bio prvi put na Olimpijskim igrama, došao je pod ogromnim psihološkim pritiskom i nije da se nosi sa živcima u prvoj utakmici, u kojoj je izgubio od turskog hrvača. Nakon poraza, sportaš Kutaisi se doista okupio i dao sjajnu pobjedu, osvojivši brončanu medalju na kraju.

Gogija hegemonije

Godine 1993. Gogi Koguashvili napokon je sazrio i više nije nalikovao nesigurnom dječaku koji je izgledao na Olimpijadi 1992. godine. Osvojio je svoje prvo prvenstvo svijeta za odrasle, au finalu je potpuno pobijedio olimpijsko pobjedu Barcelone Mike Bulman s rezultatom od 6: 1.

gogi koguashvili greko roman hrvanje

Godinu dana kasnije na Europskom prvenstvu u Grčkoj sportaš dobio sam vrlo ozbiljne ozljede, razbijanje veliki prsni mišić. Gogi Koguashvili doživjela tešku operaciju, liječnici čeka ubačaj na nastavku karijere, ali tri mjeseca kasnije on je mirno stao na tepihu, i postao svjetski prvak, osvojivši u završnoj Vyacheslav Olejnik, koji je kasnije postao olimpijski prvak u Atlanti.

Međutim, podmukla je ozljeda osjetila u najnepovoljnijem vremenu. Godine 1995. hrvač je ponovno povukao svoje bolno rame, zbog čega su se njegove pripreme za olimpijski turnir iz 1996. godine pretvorile u zgrušavanje, a on nije obavljao punu snagu. Ipak, još uvijek nije bio jednak na svjetskim prvenstvima. Od 1997. počeo je nastupati u kategoriji do 97 kg i osvojio tri naslova zaredom. Prije Igara u Sydneyu, svi su ga čekali da konačno osvoji neodrživ vrhunac, ali ovaj put ozlijedio je desno rame i ponovno ostao izvan linije pobjednika.

trener

Do 2004, Gogi Koguashvili i dalje ostati u reprezentaciji kombinirajući dužnosti jednog od trenera. Olimpijske igre u Ateni bile su za njega četvrti i trebao bi postati njegova pjesma za labud. Gogi Kogušvili vrlo je snažno započeo turnir, koji je pripremljen posebno pažljivo. Osvojio je sadašnji svjetski prvak Litberg, prošao neugodan suparnik iz Bjelorusije, Sergej Lishtvana.

biografija gogi koguashvilija

Međutim, treći se susret pokazao kao da mu je jako nezadovoljan, prema rezultatima izvučenog, prednost je uvijek pala na protivnika, koji je kao rezultat uspio doći do konačnog turnira.

Nakon završene aktivne sportske karijere, Gogi Koguashvili se, naravno, preselio na treniranje. Danas je na čelu reprezentacije grčko-rimskog hrvanja.