Juan Martin del Potro je poznati argentinski tenisač, dvostruki olimpijski medalist i pobjednik mnogih međunarodnih natjecanja, uključujući turnir Grand Slam.

Biografske informacije

huant martin del potro

Juan Martin del Potro rođen je u rujnu 1988. u argentinskom gradu Tandilu. Njegov je otac nekad prakticirao polu-profesionalni ragbi. Stoga je ljubav prema sportu bila dojena u dječaka od ranog djetinjstva. Po prvi put na sudu, Juan je imao sedam godina. Od tada praktički ne pušta raketu iz ruku.

Prvi koraci u profesionalnom sportu

Godine 2002. Juan Martin del Potro prvi je puta osvojio juniorski turnir, a tri godine kasnije postao je najbolji u tri natjecanja serije ITF Futures. U istom je 2005. u Montevideu (Urugvaj) postao trijumfalni turnir ATP Challenger Series.

Uskoro, 18-godišnji Argentinac nalazi se u prvih 100 svjetskih tenisača, što mu omogućuje sudjelovanje na najprestižnijim međunarodnim natjecanjima.

Stručna karijera

Debi Juan Martin del Potroa na turnirima pod pokroviteljstvom ATP-a bio je zapanjujući. Na tvrdom poklopcu Adelaide rookie je odmah došao do polufinala. Također sam sudjelovao u Australian Openu, gdje sam uspjela ući u drugi krug.

U lipnju je mladog argentinskog profesionalnog tenisača debitirao na Wimbledonovim dvorima, gdje je u drugom krugu izgubio na prvom reketu svijeta - švicarskom Rogeru Federeru.

Najuspješniji za Del Potro bio je US Open Championship, gdje je stigao do trećeg kruga natjecanja. Zahvaljujući uspješnim nastupima, argentinski je završio na 44. mjestu na svjetskom poretku.

huan martin del potro Ocjena

U idućoj sezoni, Juan je cijelo vrijeme poboljšao svoje performanse. Unatoč gubitku u drugom krugu u Francuskoj i Wimbledonu, on postaje pobjednik ATP turnira u Stuttgartu, a kasnije u Kitzbühelu.

Nakon što je izmijenio terenske sudove na teške sudove, argentinski je nastavio svoju pobjedničku seriju za sebe. Juan je osvojio dva turnira za redom, istodobno porastajući na 17. mjesto u svjetskom poretku. Na US Openu, stigao je do četvrtfinala, gdje je izgubio Andy Murray u četiri seta.

Uz pojedinačne nastupe, Argentinac je za svoju momčad igrao u polufinalu Davis Cupa za nju protiv ruske ekipe.

Nije ni čudo da je popis sudionika godišnjeg finalnog turnira pronašao mjesto za Juan Martin Del Potro, čija je ocjena omogućila mu da bude među prvih deset tenisača na planeti.

2009, mnogi stručnjaci smatraju najboljima u cijeloj karijeri argentinskog sportaša. Nakon osvajanja turnira u Oaklandu i sudjelovanja u četvrtfinalu Australian Opena, Del Potro se diže na 5. mjesto na ljestvici.

U istoj godini, Juan stiže do polufinala Grand Slam turnira u Francuskoj, gdje je lošiji od Rogera Federera u pet setova. U kolovozu Del Potro ponovno pobjeđuje na natjecanjima u Washingtonu, tako da je dobro raspoložen za US Open. To je bio ovdje, pobijedivši Rafaela Nadala u polufinalu, au finalu - Rogeru Federeru, Argentinac je postao trijumfalan na Grand Slam turniru.

Sljedeća se sezona ne može nazvati uspješnom za del Potro. Nakon ozljede zgloba primljenog na početku godine, Argentinac je mogao sudjelovati na samo tri natjecanja, što je uvelike slabi položaj u svjetskom poretku.

Argentinski profesionalni tenisač

Godinu dana kasnije, argentinski sportaš se vratio elitu svjetskog tenisa. Osvojio je turnire u Delray Beachu (SAD), Oeirashe (Portugal), Beču (Austrija) i Baselu (Švicarska), a također postao brončani medalist na Olimpijskim igrama u Londonu. Na završnom turniru, Argentinac je došao do polufinala.

Tijekom sljedeće tri godine, Del Potro osvojio je pet prestižnih ATP turnira, a 2013. godine ponovio je rekord, postajući peti reketar na svijetu.

Nakon godinu dana stanke, argentinski ponovno sudjelovao na Olimpijskim igrama u Sydneyu, gdje je osvojio srebrnu medalju, izgubivši Andy Murray u finalu. Dva mjeseca kasnije Juan je osvojio turnir u Stockholmu. Posljednje dostignuće Del Potroa bilo je postizanje polufinala US Opena 2017. godine, gdje je izgubio pobjednika turnira i prvi reket na svijetu Rafael Nadal.

Život izvan suda

huan martin del potro život

Osobni život Juan Martin del Potroa uvijek je izazvao veliki interes novinara i obožavatelja. Bio je pripisan romanima s mnogim sportašima i modelima, među kojima su bili Stephanie Demner, Johanna Villafanje i Karina Jelinek.

Unatoč postignućima, argentinski tenisač vrlo je osjetljiv na svoju obitelj, često posvećujući im pobjeda i naslova.