Stanislas Wawrinka - jedan od najboljih švicarskih tenisača

Stanislas Wawrinka je profesionalni tenisač iz Švicarske. Stan je za svoju karijeru uspio osvojiti tri pobjede na Grand Slam turnirima.

Rana karijera

Stanislas Wawrinka je počeo igrati tenis u dobi od šest godina. U dobi od petnaest godina, prestao je posvetiti pažnju na studijima i usredotočio se na ovaj sport. Prvi službeni turnir proveo je četrnaest godina. Prvi put švicaraca pada na međunarodni Challenger među juniore.

wawrinka stanislas

Godine 2003. Wawrinka je osvojila mlađi francuski Open. To se dogodilo samo godinu dana nakon što je započela njegova profesionalna karijera. Sredinom ljeta iste godine debitirao je na razini odraslih. Njegova prva igra bila je dvoboj protiv Jean-René Lisnar, koji je završio u porazu.

Prvi trofeji

U 2004. godini, Stanislas Wawrinka odigrao svoj prvi igra za Davis Cup, nakon što je švicarski osvojio turnir u Barceloni i kod kuće - u Ženevi. U prvih 100 bodova profesionalnih tenisača Stan ušao je 2005. godine nakon pada u četvrtfinalni ATR u Barceloni.

Prva pobjeda u finalu ATP turnira došlo je 2006. godine u Umagu, gdje je na putu prema finalu porazio Stanislas Martić, Čilić, del Potro i Volandri. U odlučujućem susretu, švicarski suparnik Novak Đoković postao je Srbin. U prvom setu, rezultat je bio 6-6, a Novak nije bio kvalificiran za klauzulu zbog ozljede.

Veliki kaciga

Sezona 2013. za Wawrinku i dalje je jedna od najboljih. Početkom godine uspio je osvojiti turnir u Chennai u paru. Na Australian Openu, Stan je izgubio Djokovića. Nakon toga, Wawrinka je sudjelovao na nekoliko ATP natjecanja, gdje je jednom došao do konačnog.

U Oeirasu Stanislas je osvojio prvo trofeje u pojedinačnoj kategoriji u posljednje dvije godine. U travnju u Madridu, Švicarci su izgubili Rafaela Nadala u odlučujućem susretu. Rafa je postao kamen spoticanja za Stanislas i francuski Open.

U Wimbledonu, Stan nije mogao pokazati odgovarajuću razinu igre i završio je rano. Do posljednjeg turnir Grand Slam Stanislas je došao u dobroj formi i zaustavio se korak dalje od konačne utakmice.

Stanislas Wawrinka Tenis

U siječnju 2014. Stan je osvojio prvo Grand Slam. Na tom turniru razbio je otpor Novaka Đokovića i Rafaela Nadala. Usput, pobjeda nad Nadalom bila je prva za Wawrinku za trinaest susreta između tih sportaša.

Godinu dana kasnije, Stanislas je osvojio drugu pobjedu na Grand Slam turnirima. Postaju francuski otvoreni. Nakon neuspješnih utakmica na hard, koji su se dogodili nakon što je australski, Wawrinka priprema za početak glavne zemlje natjecanja i na završnom ritmu Novak Đoković. Za Srbin je ovo bio jedini poraz na glavnim turnirima 2015. godine.

Treći i trenutačno posljednji na Grand Slam turnirima dogodio se u jesen 2016., kada je Stanislas osvojio American Open. U finalu je ponovo pobijedio Novak Đoković, koji je u to vrijeme bio prvi red na ljestvici najboljih tenisača na svijetu. Nakon što je izgubio prvu utakmicu na kravatu, Stanislas je pobijedio u sljedeća tri.

ocjena wawrinka stanislas

Ove godine Wawrinka još nije mogla osvojiti bilo koji veliki turnir Grand Slama. Osim toga, Roland Garros Stan, iako je postigao finalnu utakmicu, ali tijekom cijelog turnira bio je samo njegova sjena.

Pozicije u ocjeni

Trenutačno Stanislas Wawrinka na ljestvici profesionalnih tenisača zauzima treće mjesto. Od drugog položaja koji zauzima Španjolac Nadal, on je iza sebe oko 1.000 bodova, a od voditelja britanske ljestvici Andy Murray - više od 3000 bodova.

Posljednje tri sezone Stanislas završio je godinu na četvrtom mjestu. Njegovo najbolje mjesto bio je treći položaj koji je održao nekoliko tjedana u siječnju 2014.