Artur Aleksanyan: "Polarni medvjed" iz Gyumrija i samo borac

Olimpijski prvak u grčko-rimskom hrvanju Arthur Alexanyan jedan je od najpopularnijih sportaša u svojoj domovini. U Armeniji se, u smislu stupnja obožavanja među navijačima, može usporediti samo s nogometašem Henrikh Mkhitaryan,

koji je u prilog Manchester Unitedu. Arthur je u ranoj dobi razbio elitu grčko-rimskog hrvanja i neće odustati od vodstva u nadolazećim godinama.

Početak putovanja

Arthur Gevorkovich Alexanian rođen je u listopadu 1991. godine u Gyumri, Armenija. Bio je sretan što je odrastao u obitelji u kojoj je sport bio posebno cijenjen. Gevork Aleksanyan, dječakov otac, bio je dobro zasluženi trener Armenije i odgojio mnoge jake grčko-rimske hrvače.alexanyan artur

Kao i svi dječaci, Arthur je igrao nogomet, voli druge sportove, no s takvim roditeljem teško je izbjeći hrvanje. Od devetnaestog stoljeća, roditelj iz Gyumrija počeo se ozbiljno baviti sportskim dvoranama svog rodnog grada pod strogim vodstvom svog oca.

Armenija - nije najbogatija zemlja, pa je budućnost prvaka olimpijskog morao naučiti osnove sporta u staroj, dotrajalih prostorija, zimski grijanje nije uvijek služio, ali tip je radio naporno i ne primijetiti nemir drugih. Rezultat mukotrpnog rada bio je ulazak Arthura Aleksanyana među najbolje mlade borce u zemlji.

proboj

Od 2007, omiljeni učenik Gevork Aleksanyan stalno sudjeluje na međunarodnim juniorskim turnirima. U 2010, Arthur je dobro nastupio na Europskom prvenstvu mladih, osvojivši srebrnu medalju. Uskoro je poboljšao nastup, osvajajući svjetsko juniorsko prvenstvo u grčko-rimskom hrvanju.arthur gevorkovich aleksanyan

Svake godine, Arthur lutao, stekao mišićnu masu, a 2011. armenski hrvač odlučio se preseliti u kategoriju težine do 96 kg. Još je mlad sportaš, osvajao je nacionalno prvenstvo među odraslima i bio je uključen u sudionike nadolazećeg europskog prvenstva.

Deblokiranje hrvača iz Gyumri na velikoj razini pokazalo se vrlo svijetlom. Artur Aleksanyan nije obratite pozornost na naslove i odori njihovih iskusnih rivala i razbio u finalu turnira, gdje je čekao bjeloruski sportaš Matej Dzeynichenko. Ovaj put, Arthur je izgubio, ali je uspio briljantno rehabilitirati sljedeće godine.

Olimpijska sezona

Na mjestu Europsko prvenstvo 2012. armenski sportaš bio je jedan od glavnih favorita turnira. Najmlađi hrvač se bojao i poštivao čak i najcjenjenijih branitelja. Artur Alexanyan živio je u nadi nad Armencima i nije dao vlastitu priliku za pobjedu. Jednim je disanjem grimasić iz Gyumri osvojio svih pet borbi, dopuštajući njegovim protivnicima da postignu samo jedan bod za cijeli turnir.

U statusu europskog prvaka Arthur Alexanyan otišao je na kvalifikacijski turnir u Sofiji, koji je igrao ulaznice za Olimpijske igre u Londonu 2012. godine. "Polarni medvjed" lako je dobio željenu licencu, osvojivši natjecanje i počeo se pripremati za svoje prve igre.arthur alexanyan hrvanje

Dugi niz godina, Armenija nije znala okus olimpijskih pobjeda dok Arthur samo jedan sportaš iz ove zemlje nije osvojio zlato glavnog turnira četverogodišnjeg razdoblja. U tom smislu, teret odgovornosti postavljen na široka ramena mladog hrvača povećan je mnogo puta.

London 2012

U Londonu, Arthur Alexanyan bio je jedan od najmlađih boraca koji su govorili u kategoriji do 98 kg, međutim, Europski naslov mu je dužan da se bori za vrh mjesta na postolju.

Brzo je prolazio kroz početni krug i došao do četvrtfinala gdje je čekao Gasem Rezai. Bitka Titanaca bila je tvrdoglava i viskozna, časni iranski činio je više računajući i pragmatično od vruće kavkaske. Te večeri, mudrost i iskustvo prevladali su nad mladima i talentom, armenski junak izgubio je iransku bakluvu.

Ipak, Artur Aleksanyan imao je priliku za utješnu nagradu. Za to je bilo potrebno osvojiti turnir za brončanu nagradu. Nakon poraza borca ​​iz Kube, Arthur je otišao do jednog od polufinalnih gubitnika - predstavnika Turske. Temeljni dvoboj između turske i armenske završio je pobjedom potonjeg, koji je uzeo brončanu medalju.

Junak Armenije

Nakon što je pretrpio relativni pad u Londonu, Arthur Alexanyan se počeo pripremati s obnovljenom snagom za sljedeću olimpijadu. Tijekom sljedećeg četverogodišnjeg ciklusa, on je konsolidirao svoj status najjačeg borca ​​na planetu, osvojivši dva puta Svjetsko prvenstvo - 2014. u Tashkentu, a 2015. u Las Vegasu.

Godine 2016., na Olimpijadi, više nije bio "zeleni" juniorski, već dvobojni svjetski prvak koji je imao depresivan učinak na psihičko stanje svojih protivnika. Mnogi od njih se interno predali prije sastanka s Arthurom, za koje je olimpijska pobjeda postala ne samo sportski cilj već pitanje državne važnosti.bout artur alexanyan

Briljantno je prošao cijelu utrku turnira i pobijedio u finalu kubanskog hrvača koji je već stavljao lopatice u 2012. Tako je od 1992. postao drugi olimpijski prvak iz Armenije.

Posljednja značajna borba Arthura Aleksanyana održana je 2017. godine, kada je uspio osvojiti predstavnika Gruzije u finalu Svjetskog prvenstva, postajući tri puta svjetski prvak.