Arthur Borisovich Taimazov je poznati sportaš i političar. Freestyle hrvač. Igrao je za reprezentaciju Uzbekistana. Smatra se jednim od najdarovitijih predstavnika ovog sporta. Tri puta postao je olimpijski prvak, on je više puta osvojio na svjetskim prvenstvima, azijskim prvenstvima. Smatra se najizdržljivijim sportašem Uzbekistana u povijesti. Trenutno je zamjenik Državne dume Ruske Federacije.

Biografija sportaša

arthur borisovich taymazov

Arthur Borisovich Taimazov rođen je u Sjevernoj Osetiji 1979. godine. Rođen je u malom mjestu Nogir. Zapravo, to je predgrađe Vladikavkaza.

Zajedno sa svojom braćom, kao dijete, bio je odveden slobodnim stilom hrvanjem i dizanjem utega. Njegov prvi mentor bio je gospodar sporta u hrvanju slobodnih stilova, Hasan Api, ugledni trener RSFSR-a.

Kad je Arthur Borisovich Taimazov počeo pokazivati ​​jako dobre rezultate, imao je osobnog trenera. Postali su ugledni trener SSSR-a Kazbek Dedegkaev, koji je donio mnoge poznate borce. Tri puta je prepoznat kao najbolji trener svijeta.

Za razliku od Arthura, njegov stariji brat Timur nastavio je dizanje utega. Također je postigao izvrsne rezultate u ovom sportu. Godine 1996. osvojio je Olimpijske igre u reprezentaciji Ukrajine. Dvaput je postao najbolji na svjetskim prvenstvima.

Karijera u sportu

zamjenik tymazov artur borisovich

Prvi uspjeh Arthura Borisoviča Taimazova ostvaren je 1998. godine. Bio je prvi u Svjetskim igrama mladih. Redovito je sudjelovao u turnirima za hrvanje mladih i odraslih. Na natjecanjima su svi okolini zabilježili svoj izvanredan napredak, koliko je pouzdano krenuo na postavljeni gol - Olimpijske igre.

Godine 2000., u Sydneyu, otišao je u reprezentaciju Uzbekistana. Taymazov Arthur Borisovich, čija je biografija u ovom članku, izvodi se u težinskoj kategoriji do 130 kilograma. Briljantno se krećući na udaljenosti turnira, 21-godišnji Taymazov je došao do konačne utakmice. Tamo je suprotstavio njegov suputnik David Musulbes. Iskusniji Musulbes bio je jači.

Tako se u imovini Taimazov pojavila prva srebrna medalja Olimpijskih igara.

Olimpijade u Ateni

taymazov artur Borisovich biografija

Nakon neuspjeha u odlučnoj utakmici, Taymazov je osvojio nekoliko važnih pobjeda na kontinentalnim i svjetskim turnirima. Na primjer, 2001. ponovno je postao drugi na svjetskom prvenstvu u bugarskoj Sofiji. U finalu, Musulbes je opet bio jači.

No, godinu dana kasnije na Azijskim igrama u južnokorejskom Busanu jednake Taymazov nije pronađen. Godine 2003. po prvi put u svojoj karijeri osvojio je zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u New Yorku. U konačnici, pobijedio je američku Kerry McCoy. U toj superiornosti reprezentacija Uzbekistana osvojila je dvije zlatne medalje, što mu je omogućilo da preuzme časno četvrto mjesto.

Takvom prtljagom sportaš je prišao Olimpijskim igrama u Ateni 2004. godine. Nacionalna reprezentacija Uzbekistana zastupala je u kategoriji težine do 120 kilograma. Kao i prethodno, došao sam do konačne borbe. Ovaj je suparnik bio iranski Alireza Rezai. Taymazov Arthur, čija je biografija u ovom članku, osvojila je i postala olimpijski prvak. Uzbekistički hrvači mogu se staviti u kredit za tu Olimpijadu. Osim Taimazovog zlatnog tima donio je grčko-rimski hrvač Alexander Dokturishvili, srebrnu medalju drugog slobodnjaka, Magomeda Ibrahima. Kao rezultat toga, Uzbekistan je zauzeo treće mjesto u ekipnom događaju.

Drugi olimpijski zlato

Arthur Timmazov biografija

Pripremajući se za sljedeći veliki početak četiri godine, Taymazov je ponovno postao svjetski prvak i pobjednik azijskih igara. Heroj našeg članka tradicionalno je prošao do finala, gdje se susreo s ruskim Bakhtiyarom Akhmedovom. Taimazov je pobijedio, postajući dvostruki olimpijski prvak.

Ali u ovom trenutku sportaš je lišen te nagrade. U 2017, Međunarodni olimpijski odbor odlučio o izuzeću borca ​​s natjecanja zbog otkrića u krvi zabranjenih droga - „stanozolol” i „Turinabol”.

Nakon Olimpijskih igara u Pekingu, sportaš je propustio cijelu iduću sezonu. Prikupio je velik broj ozbiljnih ozljeda, tijekom cijele godine posvetio je restauratorskim postupcima. Vratio se na tepih Taimazov samo u 2010. Istina, nije mogao osvojiti još jedno zlato svjetskog prvenstva. U završnoj bitci izgubljenoj ruskom sportašu Bilyalu Makhov.

Olimpijada u Londonu

U 2012, za Olimpijske igre u Londonu, Taymazov je došao do čin jednog od lidera na turniru.

U završnoj se borbi sastao s gruzijskim borcima Davidom Modzmanashvilijem. Taimazov je osvojio i ponovno postao olimpijski prvak. Ušao je u povijest natjecanja kao freestyle hrvač koji je osvojio čak tri olimpijska zlata. Prije njega takav je rezultat postigao samo sovjetski atletičar Aleksandar Medved i ruski Buvaysar Saytiev.

Politički dar

arthur borisovich taymazov državljanstvo

Nakon završetka profesionalne sportske karijere Taymazov se okrenuo politici. On je postao zamjenik Državne Dume Ruske Federacije. Unatoč činjenici da se na natjecanjima natjecao za reprezentaciju Uzbekistana, Arthur Borisovich Taymazov državljanstvo bio je ruski i uzbekski. Od potonjeg se morao riješiti.

Sudjelovao je u primarnim stranama "Ujedinjene Rusije" i dobio je više od 46.500 glasova u Sjevernoj Osetiji. Tako je postao vođa utrke zajedno s Zurabom Makiyevom. U lipnju je njegova kandidatura odobrena za parlamentarne izbore u okrugu za jednog mandata Sjevernog Osseta.

Nakon što je osvojio, Arthur Borisovich Taymazov postao je zamjenik.