Pedagoško vijeće u školi i vrtiću: organizacija, priprema, provođenje, svrha, zadaci, oblici, razvoj
Vijeće za učitelje je kolektivno tijelo za neovisno upravljanje zaposlenicima obrazovnih institucija, koje djeluju kontinuirano. Takav je savjet potreban kako bi se razmotrili i riješili važni problemi akademskog i izvannastavnog rada u OS-u. Djelovanje pedagoškog vijeća uređeno je Pravilnikom o učiteljskom vijeću.
sadržaj
- Ciljevi vijeća
- Zadaci vijeća
- Vrste aktivnosti učiteljskog vijeća
- Funkcije školskog odbora
- Upute za djelovanje
- Priprema za pedagoške savjete
- Socio-pedagoške funkcije vijeća ou
- Sadržaj učiteljskog vijeća
- Znanja, vještine, sposobnosti učenika
- Pedagoške pedagoške tehnologije
- Moduli za pregled
- Kako pedagoško vijeće djelotvorno
- Vrste nastavničkih vijeća
- Zaključak
Slična vijeća djeluju u svim obrazovnim organizacijama, u kojima postoji više od tri nastavnika. Njegova glava je ravnateljica škole. Osim toga, pedagoško vijeće uključuje pedagoge, redovne učitelje, organizatore izvannastavne aktivnosti, liječnik, školski knjižničar, kao i šef matičnog odbora. U proširenom sastavu također mogu sudjelovati i drugi članovi matičnih odbora, na primjer iz raznih razreda, kao i predstavnici partnerskih organizacija, vođe dječjih klubova.
Ciljevi Vijeća
Svrha pedagoškog vijeća ovisi o temi sastanka:
- sastavljanje plana za aktivnosti školskog kolektiva;
- definiranje načina, oblike promjene školskog obrazovanja;
- upoznavanje s inovacijama u pedagogiji, uvođenje novih obrazovnih standarda od strane nastavnika obrazovne ustanove;
- analiza rada pola godine i godine;
- procjena stanja obrazovnog i odgojnog procesa;
- moralno obrazovanje učenika, razina kulture, poštivanje Povelje škole;
- analiza učenja pojedinih akademskih disciplina.
Pedagoško vijeće u školi omogućuje upoznavanje kolega s iskustvom ne samo učitelja, nego i nastavnika drugih lica, škola, gimnazija. U takvim se prilikama nastavnici mogu prilagoditi vještinama, analizirati postignute rezultate i postaviti nove ciljeve za svoje aktivnosti.
Zadaci Vijeća
glavni zadaće pedagoškog Vijeće - u udruživanju napora cijelog tima za poboljšanje obrazovne motivacije, kao i uvođenje naprednog pedagoškog iskustva u radu određene škole.
Vrste aktivnosti učiteljskog vijeća
Prema Pravilniku o OS-u, takvi tipovi funkcioniranja vijeća znače:
- tematski (znanstveno-pedagoški, psihološki);
- proizvodnja i poslovanje;
- izbor programa, kurikuluma, metoda, oblici obrazovanja i procesa učenja, kao i razvoj načina rješavanja zadataka;
- stvaranje uvjeta za napredno usavršavanje učitelja, širenje njihovog naprednog pedagoškog iskustva, rad na otkrivanju kreativnih potencijala učitelja i nastavnika;
- razradu pitanja vezanih uz poslije-satno obrazovanje: organizacija skupina, klubova, studija;
- pedagoško vijeće za upis maturanata na ispit, za prevođenje, za odlazak u re-trening, za oporavak ili promaknuće;
- izrada preporuka o korištenju eksperimentalnih i eksperimentalnih aktivnosti;
Vijeće učitelja u školi ima pravo odrediti smjernice interakcije škole s drugim javnim i državnim institucijama i organizacijama.
Funkcije školskog odbora
S obzirom na aktivnosti vijeća, može se tvrditi da istodobno obavlja nekoliko različitih funkcija. Pedagoško vijeće je multifunkcionalno tijelo. On rješava administrativne, obrazovne, metodološke, socijalne i pedagoške probleme koji postoje u Shelteru. Ovisno o specifičnoj situaciji, jedan od zadataka postavljen je kao prioritetna šefica škole ili njegovih zamjenika kada započne priprema za pedagoško vijeće.
Funkcije upravljanja su različite: dijagnostičke, savjetodavne, stručne, zakonodavne, kontrolne, prognostičke.
Zakonska tijela čine kolektivne odluke, koje se poduzimaju tijekom otvorenog glasovanja, obavezne su za izvršenje svakog školskog djelatnika. Na primjer, to može biti odluka o primjeni određenih obrazovnih programa i metoda, OU postupku osoblje ocjenjivanja kontrole kvalitete obrazovanja.
Savjetodavne funkcije pretpostavljaju kolektivnu raspravu o određenim informacijama o procesu obrazovanja i odgoja, traženju preporuka za promjenu trenutne situacije.
Opće-dijagnostičke funkcije preuzmu takve oblike pedagoškog vijeća, tijekom kojih se provode eksperimentalno-eksperimentalni radovi, psihološki, medicinski pregledi.
Planiranje i prognostičke funkcije pretpostavlja odabir plana razvoja škole, odabir kurikuluma, udžbenika i metodoloških planova.
Funkcije praćenja stručnjaka ne obuhvaćaju samo ponašanje pedagoških vijeća već i priprema izvještaja o radu škole, nastavnicima, o poštivanju Povelje obrazovne ustanove od strane zaposlenika i studenata.
Korektivne funkcije povezane su s uvođenjem izmjena i dopuna školskog gotovog plana rada, uzimajući u obzir promjene u zemlji i svijetu.
Upute za djelovanje
Pedagoški odbor u vrtiću ima iste aktivnosti kao iu školama. Razlike su samo u metodičnom dijelu rada tog tijela samouprave. Postoji nekoliko smjera u metodičkoj funkciji vijeća: razvoj, analitičko, podučavanje, informiranje, aktiviranje.
Organizacija pedagoškog vijeća informacijske orijentacije pretpostavlja pripremu informativne poruke o stanju u obrazovnom procesu, načinima njegova poboljšanja. Takvi sastanci promoviraju napredno pedagoško iskustvo, analiziraju glavna dostignuća moderne pedagogije.
Opće analitičko usmjerenje podrazumijeva detaljnu analizu razine podučavanja pojedinih akademskih disciplina, izvješće o promjeni kvalitete znanja.
Pedagoško vijeće u vrtiću razvojnog prava podrazumijeva proučavanje iskustva inovativnih pedagoga, odabir novih obrazovnih metoda.
Smjer poučavanja ped. vijeće podrazumijeva povećanje pedagoških kvalifikacija. Da biste to učinili, nastavnici i učitelji ne samo analizirati razvoj pedagoškog savjeta koje nudi kolega, i sami pokazati svoje vještine, zanimljive metodološke spoznaje prenositi znanje.
Smjer aktivacije sastoji se u aktiviranju napora cijelog tima učitelja, svih metodoloških struktura koje se tiču rada na metodološkim temama.
Svaki član tima odabire vlastitu temu za metodički rad, radi na njemu 2-3 godine, zatim dijeli s kolegama rezultate njihovog rada.
Priprema za pedagoške savjete
Kako bi sastanak bio plodan, za njega su napravljene informativne, ozbiljne pripreme. U svakoj obrazovnoj ustanovi postoje metodološke udruge nastavnika, uključujući učitelje u različitim područjima: humanitarni, prirodoznanstveni, rad. Iz svake udruge odabire se jedna ili dvije osobe kreativnoj skupini koja priprema buduće pedagoško vijeće. Članovi kreativne skupine razvijaju plan sastanka, odabiru teme izvješća, identificiraju govornike i rješavaju sve organizacijske i metodološke probleme. Ako je potrebno, članovi kreativne skupine uključeni su u obuku drugih nastavnika i dodatnih stručnjaka. Takva kolektivna aktivnost potiče unutarnju disciplinu, oblikuje odgovornost, organizaciju.
Socio-pedagoške funkcije vijeća OU
Takve se funkcije sastoje od komunikacije, udruživanja nastavnika s učenicima, roditeljima, drugim obrazovnim ustanovama. Osim toga, to je samoupravno tijelo koje koordinira i integrira rad s javnim organizacijama, obitelji, školom.
Sadržaj učiteljskog vijeća
Specifičnost sadržaja vijeća ovisi o temi, moguće je pokrivanje glavnih problema moderne pedagogije. Najčešće se problem obrazovnog ili obrazovnog procesa formalizira u određenoj tezi (kratka ideja). Za svaku je školu ova radnja izabrana neovisno, za to djeluje kreativna grupa.
Prezentirat ćemo sadržajnu tezu u suvremenim pedagoškim vijećima u obliku posebnih modula.
Znanja, vještine, sposobnosti učenika
Ovaj blok ispituje pitanja vezana uz standarde, programe, kontinuitet i intersubjektnu komunikaciju. Isti dio također uključuje pitanja vezana uz metode i oblike ZUN kontrole, kao i dijagnostiku, mogućnosti za rad s studentima koji zaostaju.
Pedagoške pedagoške tehnologije
Razmatraju se pitanja koja se tiču individualizacije i diferencijacije obrazovanja, kao i raznih tehnologija poučavanja i razvoja. Oba klasična tehnologija i alternativne opcije za podučavanje i obrazovanje učenika mogu se smatrati temom nastavnog vijeća.
lekcija
Takav blok pedagoških vijeća posvećen je suvremenim zahtjevima lekcije, načinu aktiviranja kognitivne aktivnosti djece, alternativnim vrstama obrazovanja.
trening
Tijekom susreta nastavnika s obzirom na svrhu i suštinu odgoja u današnjem stvarnosti, uloge izvannastavnih aktivnosti i izvannastavnih aktivnosti, kao i socijalizacije učenika u OU.
Moduli za pregled
Moderni problemi pedagoških vijeća mogu se izdvojiti u sljedećim modulima:
- Modul A. ZUN učenici.
- Modul B. Razmatranje pedagoške pedagoške tehnologije.
- Modul C. Pouka, njegove sastavnice, značajke.
- Modul D. Proces obrazovanja, njegova specifičnost, svrha.
- Modul E. Aktivnosti učitelja klase.
- Modul E. Pitanja vezana uz razvoj obrazovne ustanove.
- Modul G. Učiteljica.
- Modul N. Učitelj.
- Modul J. Socium, obitelj u procesu učenja.
Prva tri modula karakteriziraju obrazovni proces, D i E povezani su s odgojem, G, H, J povezani su s predmetima i temama. Obrazovni proces uključuje povezivanje svih modula, identifikaciju najsloženijih, njihovu raspravu tijekom metodološkog savjeta. Taj proces kontrolira uprava, metodološka školska služba, a pedagoško vijeće bavi se rješavanjem i rješavanjem svih novih problema. Umjetnost upravljanja skloništem očituje se u prevenciji raznih problema i sukoba te traži načine kako ih eliminirati na početnoj fazi.
Ta se tema, koja se stavlja pred učitelje, analizira, uključena u dnevni red vijeća.
Kako pedagoško vijeće djelotvorno
Za početak je istaknut jasan smjer (tema) pedagoškog vijeća. Zatim se odabire teorija, najbolje iskustvo učitelja, psihologa, u vezi s tim pitanjem. Nadalje, psiholog, socijalni pedagog, nastavnici klase, učitelji koji provode upitnike, dijagnostiku otkrivaju stanje OS-a u tom smjeru. Prema rezultatima upitnika odabire se obrazovna i metodološka podrška, odabiru se govornici.
Vrste nastavničkih vijeća
Ovisno o tehnici provođenja, savjeti mogu biti tradicionalni i netradicionalni. Klasična učiteljska vijeća mogu biti zastupljena u obliku izvješća, rada problemskih skupina, radionica, izvješća i naknadne diskusije. Nekonvencionalna učiteljska vijeća provode izvan obrazovne aktivnosti, u obliku kreativnih izvještaja, aukcija, natjecanja, poslovnih igara, pedagoških vijeća, prezentacija.
Među nedostatcima tradicionalnih pedagoških vijeća, izdvojimo minimalnu aktivnost samih učitelja. Kako bi se riješio sličan problem, moguće je organizirati nekoliko kreativnih skupina učitelja. U prvoj fazi tema je podijeljena u nekoliko zasebnih subtopika, od kojih se svaki nudi zasebnoj skupini nastavnika. Općenito se formira pedagoško vijeće, postavljaju se pitanja koja će se raspravljati tijekom rada.
U drugoj fazi svakoj kreativnoj grupi nudimo individualni zadatak. Problemske skupine, zajedno s upravom obrazovne ustanove, razmatraju dodatne aktivnosti: materijalna desetljeća, seminari, metodički dani, pohađanje nastave. U istoj fazi se proučava dokumentacija Sheltera, priprema se prijedlog o planiranom vijeću učitelja, izrađuje nacrt odluke, preporučuju se preporuke.
U trećoj se fazi održava i pedagoško vijeće. Njeno trajanje ne prelazi 2,5 sata. Odabiru predsjedatelj i tajnik, čuvaju se zapisnici sa sastanka. Predsjednik objašnjava pravila za vođenje učiteljskog vijeća, glasuje poziv i održava glasovanje. Nacrt odluke pedagoškog vijeća pripremljen je unaprijed, nakon sastanka na koji se glasuje. Tijekom otvorene rasprave upisuju se izmjene, pojašnjenja i dopune u predloženu verziju nacrta, a tek nakon toga glasaju za konačnu verziju odluke.
zaključak
Tradicionalna pedagoška vijeća postupno se povlače iz obrazovnih ustanova, jer preuzimaju samo površnu studiju postavljenih problema. Takvi sastanci slični su nekim brifingima sa apstraktnim izvješćima koja ne povezuju teoriju i praksu. Takvi sastanci imaju mali utjecaj, nastavnici ne mogu pokazati svoje kreativne sposobnosti tijekom takvih događaja.
Pedagoški savjeti, koji se održavaju na nekonvencionalan način, omogućuju stvaranje stvarnih kreativnih radionica. Nastavnici međusobno pokazuju svoje inovativne razvojne rezultate i izvorne rezultate, prepoznaju najbolje tehnike tijekom zajedničkog spora.
- Koje su učiteljske vijeća u DOW-u i za što su oni?
- Instaliranje pedagoškog vijeća u DOW-u: naglašava
- Odbor nadzornika - što je to? Odbor za skrbnike obrazovne ustanove
- Vijeće sigurnosti Ruske Federacije: sastav, ovlasti i aktivnosti
- Vijeće starijih je izvor naše demokracije
- Tko je stariji? Vijeće starijih ljudi u različitim zemljama
- Kolovoz školski sastanak u školi: teme, izvještaji, prezentacija ravnatelja i nastavnika
- Pedagoško vijeće za obrazovni rad u školi
- Što je kolegijalno upravno tijelo?
- Metodički rad u Dowu: osnovni oblici i upute
- VSNKh - to je ono što? Stvaranje, funkcije, struktura
- Glavna skupština roditelja: ciljevi, postupak, teme
- Specifičnost podučavanja discipline "Upravljanje obrazovnim sustavima" na pedagoškom…
- Metodički rad u školi
- Kako planirati pedagoški proces u vrtiću
- Koncept upravljanja u obrazovanju
- Samouprava u školi: jučer i danas
- Uspostava Državnog vijeća
- Postupak za osnivanje Vijeća Federacije
- UN struktura
- Samoupravljanje u školi - koja je njegova funkcija?