Najpopularniji skup na svijetu. Dakar susreće pobjednike

Rally je jedan od najpopularnijih tipova suvremenih utrka. Vrlo je spektakularno i stoga zanimljivo milijunima gledatelja širom svijeta. Među različitim prvenstvima je ruta "Paris-Dakar". Ova se rasa izdvaja među ostalima. Što to toliko privlači navijače i sudionike? Ovo će se raspravljati u ovom članku.

Povijest poznatog automobilskog maratona

Rally Paris-Dakar održan je od kraja 1978. godine. Autor ideje ove rute bio je motociklisti iz Francuske T. Sabina. Godine 1977. izgubio je put u pustinji Libije za vrijeme utrke "Abidjan-Nice". Nekoliko dana kasnije lutalice su pronašli lutanja bez hrane ili vode od motociklistima koji su ga spasili. Bez obzira na sve nesreće, pustinja je ostavila neizbrisiv trag na Sabinu, koju je htio podijeliti sa cijelim svijetom. Upravo je ova ideja nadahnula vozača da stvori put najpopularnijeg rallya danas. Dakar, prema planu Thierry Sabin, trebao bi biti krajnja točka utrke, a početni je bio Pariz.

okupite dakar

Izvorni put rallya prošao je sjeverno od Afrike, Alžir, ali zbog teške političke situacije i čestih nemira u ovoj državi, druga utrka, Maroko, odobrena je za utrku. Ponekad dio načina na koji sudionici prevladavaju kroz Libiju.

Prvo je utrka bila jedna od faza Svjetskog kupa. Međutim, pravila natjecanja izazvala su mnogo neslaganja, pa je odlučeno isključiti skup iz ukupnog poretka planeta i učiniti ga samostalnim.

Zanimljivo je da je na utakmici u povijesti svog postojanja prisustvovali ne samo od strane profesionalnih auto utrka vozača, ali mnoge rock zvijezde, poznati sportaši, predstavnici drugih disciplina (spust skijaša, planinara, pomoraca i drugi).

Rally pravila

Da biste sudjelovali u ovom natjecanju, trebate znati pravila natjecanja. Dakar je konačna točka rute. Utrka počinje u Parizu. Natjecanje traje tri tjedna i pokriva udaljenost od oko 10 tisuća kilometara. Za sudjelovanje, vozači su dopušteni ne samo na posebnim automobilima za skupljanje, nego i na automobilima, kao i na kamionima i motociklima. Za svaku vrstu prijevoza postoji poseban set-off. Među sudionicima ne mogu biti samo profesionalni natjecatelji, već i amateri, koji obično čine oko 80% ukupnog broja kandidata.

rally paris dakar

Kao što je već spomenuto, offset Svjetskog kupa ne uključuje ovaj skup. Dakar je konačni grad na putu jahača, gdje su pobjednici određeni. Da biste postali prvak natjecanja, samo trebate prevladati svoje konkurente u rezultatima ovog automobilskog maratona, za razliku od Svjetskog kupa, gdje sudionici dobivaju bodove za svaku utrku, koja se sažima na kraju sezone.

Pobjednici natjecanja

kamaz rally dakar

Do početka 21. stoljeća Stefan Petransel bio je glavni rekordni broj pobjeda na skupu Paris-Dakar, koji je osvojio ovaj automobilski maraton šest puta u deset godina sudjelovanja u njemu.

2001. bila je prekretnica u pravilima utrke iu odnosu na pobjednike. U skladu s promjenama na pravilima natjecanja, tim nije mogao nositi tehničara koji bi u slučaju loma mogao ispraviti kvar. Bilo koji popravak treba obaviti vozač i navigator. U istoj godini, žena Jutta Kleinschmidt osvojila je prvi put skup.

Ruski kamioni postali su pravi pobjednici pariškog Dakara. "KAMAZ-master", izvrstan ruski tim, više puta je osvojio maraton. U posljednjih nekoliko godina, ona i dalje vodi vodstvo i redovito pobjeđuje na glavnim međunarodnim natjecanjima.

Tim "Kamaz-master"

rally paris dakar kamaz

U povijesti natjecanja u Dakaru, ruska ekipa osvojila je 13 puta u ovom prestižnom maratonu. U 2015. godini, skup koji se dogodio na području Bolivije, Argentine i Čilea, najprije je osvojio pilot Airat Mardeev u poretku kamiona. U završnoj fazi utrke, uspio se odvojiti od svojih progonitelja i na kraju je nadmašio svoje najbliže natjecatelje, između ostalog, suigrača, na 14 i 51 minuta (2. mjesto - Nikolaev, 3. mjesto - Karginov).

Tako su ruski piloti opet pokazali što KamAZ košta. Rally "Dakar" iz godine u godinu u poretku kamiona poštuje ga.