Plan ljetnog rekreacijskog rada u Dowu. zabavište
Ljetno razdoblje u predškolskoj ustanovi je prilika da se redovito posvetu radu tehnologijama koje štite zdravlje. Tijekom pripreme za proces ozdravljenja, pedagoško osoblje razvija putove za šetnje i izlete, nadopunjuje karticu mobilnih igara i korektivne vježbe. Izrađen je detaljan plan ljetnog zdravlja u DOW-u. Bilježi glavne točke rada s djecom - postupci temperiranja, tjelesna rekreacija, integrirane aktivnosti.
sadržaj
- Kako počinje ljetna sezona?
- Ciljevi zdravstvenog razdoblja
- Ciljevi zdravstvenog razdoblja
- Planiranje ljetnog rekreacijskog rada u predškolskoj ustanovi
- Oblici zdravstvenog rada u predškolskoj ustanovi
- Aktivnosti očvršćivanja
- Korektivne mjere
- Preventivne mjere
- Radite s roditeljima
- Značajke ljetnog razdoblja
- Aktivnosti projekta
- Organizacijski trenuci rada
- Preporuke za tematski plan rada u ljeto
Kako počinje ljetna sezona?
Ljetni predškolski odgajatelji provode puno vremena na mjestu, na svježem zraku. Ljeti je djeca dobila maksimalne dojmove i pozitivne emocije - igre na otvorenom, fizička zabava, postupci temperiranja, sportski događaji.
Dok se u DOW-u priprema plan poboljšanja zdravlja ljeta, obavljaju se potrebni radovi na teritoriju. Sigurnost djece bi trebala biti prva. Obavezne aktivnosti prije početka ljetnog razdoblja:
- Revizija uličnog inventara.
- Slikanje sportskog terena.
- Potrebni popravci (verande, ljuljačke, klupe).
- Subota u cijelom vrtu.
- Upućivanje osoblja o sigurnosti djece tijekom blagdana, šetnje.
Započinje s radom u DOW-u ljeti s planiranjem. Razvija se kreativna grupa ciljevi i ciljevi, oblici rada s djecom i roditeljima.
Ciljevi zdravstvenog razdoblja
Posljednjih desetljeća, rad s predškolskim ustanovama usmjeren je na tehnologije koje štite zdravlje. Program poboljšanja zdravlja u DOW-u je samo smjer u kojem se nastavnici institucije trebaju kretati kako bi dobili željeni rezultat.
Osnovni program obično se nadopunjuje metodološkim razvojem. To može biti "Point masaža" Umanskaya AA, "Mišićna relaksacija" J. Jacobson, "Gimnastika za prste" Pak Jae Woo, "Psychogymastics" Chistyakova M.I.
Glavni ciljevi zdravstvenog rada su očuvanje i jačanje zdravlja djece (emocionalni, fizički, mentalni). Istodobno, u radu se mora uzeti u obzir pojedinačna obilježja svakog djeteta.
Fizička kondicija i zdravstveni rad u DFG za GEF ima za cilj zaštitu, jačanje tjelesnog zdravlja i mentalnog blagostanja djeteta. Uvođenjem standarda moguće je vidjeti rezultat rada u perspektivi i težiti za njom.
Ciljevi zdravstvenog razdoblja
Jedan zajednički cilj pomaže usmjeriti se u smjeru zdravstvenog rada. Zadaci dovode do sveobuhvatnog rješenja cilja. Oni pomažu u strukturi posla u različitim smjerovima:
- Povećajte prilagodljivi kapacitet tijela kroz različite oblike otvrdnjavanja.
- Formiranje pozitivnog emocionalnog raspoloženja.
- Stvaranje uvjeta za samostalno motoričko djelovanje djece.
- Savršenost fizičkih funkcija dječjeg organizma.
- Razvoj kulture kretanja.
- Formiranje potrebe za fizičkim vježbama, higijenskim postupcima, zdravim načinom života.
Obavezno je provesti dijagnozu psihofizičkog stanja zdravlja djece prije i poslije perioda oporavka. Obavijestiti roditelje o provođenju otvrdnjavanja, higijenskim postupcima ili drugim postupcima.
Planiranje ljetnog rekreacijskog rada u predškolskoj ustanovi
Planiranje za rad s djecom sastoji se od nekoliko glavnih stadija:
- Dijagnoza zdravlja.
- Puni režim prehrane i pića (higijena i estetika unosa hrane, pravilno odabir namještaja).
- Mjere očvršćavanja (kontrastna dupa stopala i ruku, hodanje bosonogi, stopoterapija, jutarnje vježbe, soli, vježbe u bazenu).
- Preventivne mjere (respiratorna gimnastika, skazkoterapiya, gimnastika za oči, samostalna masaža).
- Korektivne mjere (fonetski ritam, individualne klase na razvoju govora, fine motoričke sposobnosti, taktilne, socijalne orijentacije).
- Vitaminacija (fitotela, sok, koktel kisika, vitamini).
- Radite s roditeljima.
Plan ljetnog rekreacijskog rada u DOW-u ne može bez fizičkih, glazbenih, integriranih aktivnosti, blagdana i zabave. Oni uključuju:
- Tjelovježba s valeološkim razgovorima;
- jutarnje vježbe uz glazbenu pratnju;
- pojedinačne igre i vježbe;
- Fizička rekreacija sa roditeljima;
- Ispravljanje gimnastike nakon tihog sata;
- igranje u suhom bazenu;
- integrirane aktivnosti na otvorenom;
- sportskih i glazbenih praznika.
Oblici zdravstvenog rada u predškolskoj ustanovi
Svi radovi u predškolskoj ustanovi svedeni su na tri glavna bloka:
- Inicijativa odraslih su posebno organizirani trenuci u kojima odrasli djeluju kao vođe, a djeca kao robovi.
- Zajednička aktivnost odraslih i djece je postojanje ravnopravne veze, zajedničke želje za interakcijom.
- Nezavisna aktivnost djece je spontana želja u igri, kreativnost za utjelovljenje već poznatih tehnika.
Obrasci zdravstvenog rada pomažu od prvog bloka s vremenom da se presele u 3. blok. Važno je ne samo pokazati djetetu osnove higijene i ispravan način života. Važno je potaknuti ga da neprestano koristi stečeno znanje.
Fizička kultura i zdravstveni rad u DOU podržani su u obliku:
- treninzi;
- sportska natjecanja;
- razgovori o očuvanju zdravlja, strukturi tijela;
- fizkultminutki;
- kvizova;
- motoričke vježbe;
- ture;
- klase u bazenu;
- turistička putovanja;
- odmor, slobodno vrijeme, sportski dani.
Atletski i zdravstveni rad u Dow-u na GEF-u može imati različite oblike. Treba imati na umu da se u ljetnim mjesecima treninzi ne provode. Stoga više pozornosti treba posvetiti mobilnim igrama, sportskim zabavama i ciljanim šetnjama.
Aktivnosti očvršćivanja
Stvrdnjavanje se sastoji od cijelog kompleksa aktivnosti koje se mogu izvoditi kod kuće s roditeljima. U tom slučaju, uzmite u obzir emocionalno i fizičko stanje djeteta.
Organizacija zdravstvenog rada u DOW-u počinje stvaranjem uvjeta za provođenje medicinskih i preventivnih mjera. Ljeti se provode glavni postupci kaljenja:
- kupka svjetlo-zraka;
- zalivši noge i ruke hladnom vodom;
- stvrdnjavanje gimnastike nakon jednodnevnog spavanja;
- hodanje bosi na "putovima zdravlja";
- ispirati usta nakon jela.
Osnovna načela kaljenja su pravilnost i postupnost. Ako dijete odlazi u vrtić svaki dan, ljeti će naučiti osnovne principe higijene, saznati više o postupcima stvrdnjavanja. Glavna stvar je pozitivno emocionalno raspoloženje, koje će doprinijeti ukupnom poboljšanju tijela.
Korektivne mjere
Mjere korekcije ljeti provode svi stručnjaci vrtića - govorni terapeut, učitelj glazbe, učitelj IZO, instruktor u fizičkoj kulturi, koreograf, psiholog.
Korekcijske igre mogu se provoditi pojedinačno ili ih uključiti u opće klase:
- Komunikacijske igre.
- Artikulacijska gimnastika.
- Logičke vježbe.
- Finger gimnastika.
- Vježbe za tjelesnu terapiju.
- Igre za opuštanje.
- Fonetska ritmika.
- Ritmoplastika.
- Ortopedska gimnastika.
Važnost korektivnih igara je da dijete vidi kako druga djeca izvode vježbe. Tako djeca brzo prevladavaju suzdržanost i strah, dobivaju potrebne vještine. Kada dijete posjeti vrtić, onda postoji natjecateljski učinak - da bolje od drugih.
Preventivne mjere
Za preventivne mjere uključuju se kompleksi vježbi. Spriječavaju pojavu skolioze, ravnih stopala, oštećenja vida. Ne-tradicionalne metode također se koriste za sprečavanje bolesti, jačanje živčanog sustava i stvaranje pozitivne emocionalne pozadine:
- Gimnastika za oči.
- Self-masaža.
- Akupresura.
- Umjetnička terapija.
- Glazbena terapija.
- Terapija bajke.
- Psihogimnastiki.
- Igrotreningi.
- Dramterapiya.
- Kineziterapiju.
Osim korektivnih, preventivne mjere provode ne samo odgajatelji, već i svi stručnjaci ustanove.
Obavezni postupak temelji se na dobnim specifičnim značajkama zdravstvenog rada u DOW-u. U srednjoj skupini, preventivne intervencije znatno se razlikuju od vježbi za pripremu. Postupna komplikacija temeljni je čimbenik za puni razvoj djece.
Radite s roditeljima
Plan za ljetni zdravstveni rad u DOU uključuje raditi s roditeljima. Bliska interakcija obitelji i vrta pomaže u ubrzavanju procesa stjecanja higijenskih navika. Za roditelje stavite na ulicu info stajališta, gdje možete pronaći savjete o zdravom načinu života, formiranju higijenskih vještina.
Na roditeljskim sastancima ili u privatnom razgovoru, medicinska sestra će vam reći o načinima otvrdnjavanja. Pomozite vijeću u organiziranju potrebnih postupaka kod kuće. U dopisu za roditelje, učitelj će napisati fito recept ili pravila igre artikulacije.
Atletski i rekreativni rad u DOW također ne može bez sudjelovanja mame i tate. Zajednički sportski dani i natjecanja, zdravstveni dani i šetnje pomoći će uključiti roditelje u proces odgoja i poboljšanja.
U nekim vrtovima stvaraju se ekološke staze. Omogućuju vam male izlete s djecom i roditeljima na području dječjeg vrtića.
Značajke ljetnog razdoblja
Tijekom ljetnog perioda povećava se duljina boravka djece na otvorenom. Potrebno je uzeti u obzir vremenske uvjete prilikom izlaska na šetnju.
U ulici se održavaju jutarnja gimnastika i tjelesni odgoj. U lijepom vremenu, crtanju, apliciranju, modeliranju, ručnom radu, glazbene klase održavaju se na otvorenom. Provode se dnevni postupci stvrdnjavanja i korektivne vježbe.
Najčešće uzimajući u obzir vremenske uvjete, trebali biste igrati igre s pijeskom, vodom. Organizirajte opservacijsku aktivnost (za sunce, vjetar, insekte, biljke).
Organizacija rada i nadzora treba uzeti u obzir plan zdravstvenog rada u DOW-u. GEF preporučuje stvaranje optimalnih uvjeta za neovisnu aktivnost djece. Stoga igračke, alati trebaju biti za svako dijete. Na mjestu, morate razbiti cvjetnjake ili napraviti mali vrt. Tada djeca mogu sama uzgajati cvijeće i povrće. Gledajte njihov rast i vodite brigu o biljkama.
Aktivnosti projekta
Sjedeći stil života, povećanje učestalosti djece čini projekt rekreativnog rada u DOU relevantnom. Praktična orijentacija projektne aktivnosti pomoći će organizirati predmetno okruženje i uključivati djecu, roditelje i zaposlenike u procesu odgoja i poboljšanja.
Projekt navodi zašto je potreban zdrav stil života, kako će to pomoći ljudima. Teorijski dio propisuje ciljeve, zadaće, očekivane rezultate, metode i tehnologije.
Praktični dio uključuje razgovore s djecom, promatranje, kazališne priče o zdravim stilovima života, didaktičke igre, čitanje priča, gledanje crtića i videa. Potrebno bi potaknuti djecu da shvate potrebu za higijenskim vještinama stvrdnjavanja.
Projekt počinje praćenjem učestalosti djece. Nakon toga sastavlja se plan zdravstvenog rada, odabir vježbi i tehnika.
Organizacijski trenuci rada
Ljeti djeca ne bi trebala biti pretjerana. Preopterećenje kardiovaskularnih, mišićno-koštanih sustava tijela može dovesti do ozbiljnih posljedica. Stoga je obavezno izmijeniti razdoblja motornih aktivnosti s mirnim igrama, opuštanjem.
Jutro. Gimnastika na ulici, igre na otvorenom. Higijenske procedure nakon šetnje, doručak. Nakon jela isperite usta. Čitanje knjiga, govoriti o zdravlju. Na šetnji - vježbe za razvoj velike i fino motoričke sposobnosti. Vježbe u ravnoteži izmjenjuju se s opuštenom gimnastikom, gimnastikom na oku i artikulacijskim vježbama. Praksa igre - okrugli ples, hodanje bosonogi na travi, sportske igre (badminton, loptaste igre, kuglanje, jahanje bicikala i skutera).
Dan. Higijenski postupci prije večere. Izlijevajte noge i ruke u lakat s hladnom vodom. S lijepim vremenom prozori su otvoreni tijekom dana. Neophodno je prakticirati dnevni san bez majice. Nakon njega - korektivna gimnastika na krevetima. Prije snacka - promatranje biljaka u grupi, učenje pjesama o prirodi.
večer. Tijekom večernje šetnje možete organizirati kreativnu radionicu na verandi: djeca odabiru modeliranje, crtanje, ručni rad po volji. Nakon tihih lekcija organizirati natjecanja sa sportskim atributima. Zakrenite ih s elementima respiratorna gimnastika. Na kraju - šetnja ekološkom stazom s roditeljima.
Preporuke za tematski plan rada u ljeto
Odmor za djecu: „Kao potočić posjet otišao”, „Učenje Luntik raditi vježbe”, „njeguju prirodu”, „Funny olimpijada”, „Relay Lesovichkom”, „Dan Sunca”, „ćudi, ne sramiti”, „Crtanje na pijesku”, " Igre s vodom "," Ljetne olimpijske igre "," Moydodyr i ljeto ".
Konzultacije za odgajatelje: „Plan za poboljšanje rada u ljeto”, „zemljište Estetika”, „Pitka režim”, „Osnove kaljenje”, „Mobilne igre ljeto”, „način SanPiN dana”, „Organizacija motornih aktivnosti”, „Kako stvoriti razgovor o strukturi tijela "," HLS za djecu "," Teško raditi na zraku ".
Konzultacije za roditelje„Vanjski igre na plaži”, „Igre s pijeska, vode”, „Učenje topiti i ronjenje”, „Kako se igra s djetetom u ljeto”, „opekline i toplinski udar”, „živce zajedno”, „Kakav bobica možete jesti ? „” Mi smo zemlja s djetetom ‘’ Ako je ugrizla osa „” dijete na putu „” Sigurnost u ljeto „” kako napraviti svoj vlastiti pjesme zdravlje? "
Zajedničke aktivnosti s roditeljima: "Sretan dan igara", "Posjet svjetlu prometa", "Kako bakterije dobivaju ruke", "Sretan početak", "Dan Chistyul", "Neptunov dan".
- Koje su učiteljske vijeća u DOW-u i za što su oni?
- Tematska kontrola u Dowu: teorijske osnove
- Što je uključeno u plan rada s roditeljima u starijoj skupini?
- Kartica šetnje u starijoj skupini dječjeg vrtića
- Što su tehnologije koje štite zdravlje u DOW-u?
- Izrađujemo plan rada s nadarenim djecom
- Instaliranje pedagoškog vijeća u DOW-u: naglašava
- Tko bi trebao ići u vrtić? Dužnosti nastavnika vrtića i pojedinosti o radu
- Što bi trebao biti režim dana u logoru?
- Fizička kultura u starijoj skupini - koju temu trebam odabrati?
- Zabava u 2. juniorskoj skupini vrtića: glavne zanimljive opcije
- Tjedan zdravlja u vrtiću: plan aktivnosti. Unaprjeđenje i aktivna rekreacija predškolske djece
- Odabrali smo opremu za ljetni kafić: potrebni minimum i kompletan set
- Očekujući plan za ljeto u višoj skupini. Kalendar za ljeto
- Samoobrazovanje učitelja u DOW-u (juniorska skupina): teme, plan
- Dnevna rutina i motorička aktivnost djeteta u ljeto. Točan redak djetetovog dana
- Dan otvorenih vrata za roditelje: scenarij, svrha
- Plan rada u pripremnoj skupini s roditeljima. Memo za roditelje. Konzultacije za roditelje u…
- Dnevni režim u srednjoj grupi na GEF-u i njegovim značajkama
- Režim dana u pripremnoj skupini za GEF. Gimnastika, šetnje, tišina sati, igre
- Integrirani razredi s djecom predškolske dobi