Grand Prix Brazil: povijest, najuzbudljivije utrke i zanimljive činjenice

"Formula 1" - jedno od najuzbudljivijih i spektakularnih svjetskih prvenstva. Svaki Grand Prix je pravi show, gdje gledatelji mogu vidjeti ozbiljnu toplinu borbe do posljednjeg metra udaljenosti. Ovo natjecanje nisu samo vozači utrke, već i timovi. Brazilski Grand Prix jedan je od najintenzivnijih u cijelom kalendaru. I to ne čudi, jer je tradicionalno ovdje posljednja utrka sezone. Ponekad se sudbina prvenstva odlučuje na ovoj stazi.

"Formula 1" Grand Prix Brazil: povijest

Prva auto utrka započela je u Brazilu 1934., ali pozornica službeno je dodana u kalendar tek 1973. godine. Mjesto je odabralo grad Sao Paulo. Prve dvije godine utrke osvojile su brazilske Emerson Fittipaldi. Godine 1977. zbog pritužbi odlučeno je odgoditi pozornicu u Rio de Janeiru, ali 1979. godine Grand Prix Brazilacke Formule 1 vratio se u São Paulo.

U tom je razdoblju grad prolazio kroz proces urbanizacije, stanovništvo se stalno povećavalo. Broj siromašnih koji su živjeli u slumama također je porastao. Kao što znate, "Formula 1" je sport za bogate. Tu je mnogo novca u optjecaju. To se oštro suočilo s siromaštvom mnogih Brazilaca. Stoga je 1981. godine Brazilski Grand Prix opet preselio u Rio, gdje je bilo više bogatih ljudi. Natjecanja ove godine bile su vrlo skandalozne.

Riders Alan Jones i Keke Rosberg, koji su završili prvi i drugi, bili su diskvalificirani zbog kršenja propisa. Dobitnik je najavio Alan Prost. Ovaj veliki jahač zove se kralj Rija, jer je uspio pobijediti na putu još četiri puta. Nelson Piquet dva puta ga natječu. grand prix brazil

Godine 1990. Grand Prix "Brazil" ponovno se vraća u São Paulo. Deseta pobjeda u karijeri, a šesti u Brazilu uspijeva osvojiti Alana Prost. Sljedeće godine pobjeđuje ova utrka Ayrton Senna, a potom 1993. godine. Godinu dana kasnije njegova prva pobjeda u Brazilu osvaja Michael Schumacher. Uspio je doći do cilja prva tri puta za svoju karijeru.

"Formula 1" Grand Prix of Brazil 2007

Na tom je putu ponekad odlučeno sudbinu prvenstva. Prije utrke za naslov tvrdili su tri pilota. Završio, u pravilu, sezona Brazil Grand Prix. Kvalifikacija je bila vrlo važna jer su svi morali dovršiti barem određeni položaj i računati na neuspjeh protivnika. Kimi Raikkonen samo pobjeda bila je uređena, a Hamilton se mogao održati niže od pete, Alonso je morao doći najmanje sekundu.formula 1 grand u Brazilu

Ali ne i za ništa nije nepredvidiva Grand Prix "Formule 1" Brazila. Kvalifikacija se sastoji od tri sjednice. Pole osvojio Felipe Massa, Hamilton je bio drugi, Alonso - treći, a Raikkonen je uspio zauzeti samo četvrto mjesto. Ali u utrci se promijenila situacija. Massa je uspio zadržati prvu poziciju, ali Hamilton je započeo probleme. Raikkonen se uspio okupiti oko Alonsa. Sada naslov prvaka ovisio je o Felipe Massa. Nedostajao je Kimi Raikkonen, koji je bio u mogućnosti završiti prvi i postati svjetski prvak. Bila je to fantastična utrka.

Najdramatičniji Grand prix u povijesti

Ali prava se drama dogodila nakon godinu dana. Glumci su bili svi isti sudionici. Samo je naslov obznanio brazilskog natjecatelja Felipea Massa i Britanca Lewis Hamilton. Uspjeli su pokazati zašto je formula "Formula 1" popularna u svijetu. Kvalifikacija brazilske Grand Prix mogla bi utjecati na tijek utrke, jer je Felipe trebao pobijediti u utrci i očekivati ​​da će se Hamilton održati ispod petog. Samo tako misa može postati prvak.

Trkaći vikend sastoji se od nekoliko faza. To se razlikuje od ostalih sportova "Formula 1". Kvalifikacija brazilske Grand Prix za momčad Lewis Hamilton bila je vrlo važna. Odlučili su se osloniti na pouzdanost, tako da su Britanci morali biti u prvih pet. Felipe Massa je bio Brazilski Grand Prix. Kvalifikacija je trebala završiti s polovima za njega. I to se dogodilo. Nakon početka, Masse je uspio zadržati prvu poziciju, a Hamilton je okupirao petu, što je sasvim zadovoljavajuće. Ali deset krugova prije završetka kiše je padalo, natjecatelji su promijenili cipele, osim Timo Glocka i Jarnog Trullija.

Unatoč činjenici da se Hamilton vratio na stazu za Glock, on je i dalje peti, dok ga nije preuzeo mladi njemački Sebastian Vettel. Bilo je fantastično, jer ovo pretjecanje Massa učinio prvaka. U kutijama „Ferrari” već su počeli da budemo sretni, no nakon nekoliko sekundi primijetiti da Glock nije mogao nositi s automobilom na mokroj stazi, a Lewis ipak uspjeli završiti peti. formula 1 grand u kvalifikaciji u Brazilu

Misa je tada proglašen prvakom od 30 sekundi. Osvojio je utrku, ali je izgubio prvenstvo. Vjerojatno je to bila jedna od rijetkih ceremonija nagrada, gdje se nitko nije nasmiješio, a pobjednik je čak plakao. Takva iznenađenja ponekad predstavljaju "Formulu 1". Brazilska Grand Prix kvalifikacija, gdje je Massa osvojio pole, a pobjednička utrka nije mu donijela titulu prvaka.

Zanimljive činjenice

"Formula 1" Brazilski Grand Prix održava se na stazi "Interlagos". Vrlo je teško za vozače, jer se moraju kretati suprotno od kazaljke na satu. Postoji nekoliko mogućnosti za pretjecanje.

"Formula 1" Brazilski Grand Prix (kvalifikacija i utrka) može se održati s promjenjivim vremenskim uvjetima. Toplina se može zamijeniti snažnim pljuskom. Na visokim temperaturama, automobili imaju snažan trošenje guma. "Formula 1" Brazilski Grand Prix je posebna utrka, postali su svjetski prvak Alonso i Hamilton, ali nikada nisu pobijedili. Od 2004, to je ova faza koja je završila sezonu. formula 1 grand u Brazilu

Grand Prix Brazil je povijesni krug s nevjerojatnom atmosferom i prekrasnim obožavateljima. Svaka utrka je pravi show. Nikad ovdje nije dosadno. Dobra vijest za obožavatelje bila je da je ugovor za Brazilski Grand Prix produžen do 2020. godine.